Facebook Google+ Twitter

Racjonaliści i wolnomyśliciele będą razem

Dotąd sytuacja przedstawiała się w ten oto sposób. Zarówno racjonaliści jak i wolomyśliciele polscy odbywali zjazdy osobno. Czy można to zmienić? Już dokonał się przełom.

Te osobne zjazdy powodowały duże rozbicie ruchu racjonalistyczno-wolnomyślicielskiego w naszym kraju. A im większe rozproszenie, tym mniejsza skuteczność. W dniach 6-8.10.2006 w Radzikowie, pod Warszawą odbył się I Ogólnopolski Zjazd Racjonalistów i Wolnomyślicieli pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Był on jednocześnie III Krajowym Zjazdem tej organizacji (pierwszy odbył się w Bełchatowie, drugi w Warszawie).


Wśród prelegentów zlalazły się takie osobistości jak: Andrzej Nowicki, Stanisław Obirek, Tadeusz Cegielski, Maria Szyszkowska, Jerzy Drewnowski, Paweł Borecki, Kaz Dziamka, Bogdan Miś i in. Licznie zjechały organizacje racjonalistyczno-wolnomyślicielskie zarówno z kraju, jak i z poza jego granic. Wieczorami działało "kino wolnomyśliciela" w którym można było obejrzeć filmy wolnomyślicielskie w tym najważniejsze: "Iluzja Boga" oraz "Wirus wiary" Richarda Dawkinsa (emitowane w brytyjskiej TV publicznej w 2006 r.), w tłumaczeniu Małgorzaty Koraszewskiej oraz Andrzeja Dominiczaka. A w części integracyjnej: ognisko, grill.

Dyskusja na zjeżdzie podzielona była na pięć bloków tematycznych:

1) ideologiczny (humanizm, wolnomyślicielstwo, kultura i etyka świecka)

2) wolnościowy (nasze prawa i wolności)

3) filozoficzno-światopoglądowy (jak funkcjonować jako ateista, agnostyk, deista, panteista w społeczeństwie)

4) organizacyjne (poświęcone Polskiej Federacji Humanistycznej czyli całemu środowisku racjonalistyczno-wolnomyślicielskiemu w Polsce – w szczególności Polskiemu Stowarzyszeniu Racjonalistów).

Poruszana była takze kwestia Społecznego Rzecznika Praw Człowieka i Obywatela. Organizatorzy już zapowiedzieli następny tego typu zjazd w grudniu przyszłego roku, w stulecie ruchu wolnomyślicielskiego w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.