Facebook Google+ Twitter

Racjonalne możliwości przeciwdziałania kryzysowi

Szkoda, że wszyscy tak usilnie starają się reanimować finansowego trupa, jakim się dzisiejszy świat. Każdy poprzedni i jak się wydaje również przyszły dobrobyt powstawał tylko na bazie innowacji i ciężkiej pracy.

Magiczne słowo

Od czasu upadku Lehman Brothers słowo "kryzys" nabrało nowej siły. Nie jest to już jak wcześniej bliżej nieokreślony kryzys filozofii, czy wiary. Jest to całkiem realny kryzys wartości. W tym przypadku wartości są wyliczalne i bardzo precyzyjne.

Od przeszło dwóch lat europejscy politycy robią wszystko aby robić jak najmniej, najwyraźniej w nadziei, że kryzys zniknie tak samo jak się pojawił; nagle i niespodziewanie. Tymczasem kryzys nie tylko nie mija, ale wręcz zaczyna się nasilać. A im więcej i dłużej się o nim rozprawia, tym większy się budzi społeczny bunt, przeciw akceptacji takiego stanu rzeczy. Śmieszą przy tej okazji populistyczne metody jego zakończenia proklamowane co kilka miesięcy przez kolejnych politycznych manipulantów.

Warto zdać sobie sprawę, że to z czym mamy do czynienia to nie kryzys samej ekonomii, ale kryzys stylu w jakim chcemy ją uprawić. A ten wciąż wskazuje, że zachodnia cywilizacja nie może się pogodzić z faktem, że nie da się wiecznie żyć na kredyt. Słuchając jednak polityków można odnieść wrażenie, że ich zapewnienia co do ulotnej natury kryzysu, same w sobie mają stanowić lekarstwo na jego zakończenie.

"Po europejsku"

Pierwsze państwa zachodniej cywilizacji zaczęły bankrutować przeszło 400 lat temu. Wtedy już barokowe dwory i administracja rozrastały się do tak pokaźnych rozmiarów, że upadały pod własnym ciężarem. Wydawać by się mogło, że mając za sobą pięć stuleci doświadczenia, ludzie powinni wiedzieć, że za każdym razem gdy pożycza się więcej niż zarabia, jest się na prostej drodze do bankructwa.

To co jednak jest logiczne, jest również mało praktyczne i z jakiegoś powodu spirala długów nakręca się wciąż i od nowa. Najgorsze, że za każdym kolejnym razem jesteśmy straszeni wizją totalnego upadku ekonomicznego, gdy tak naprawdę wszystkie kryzysy w historii mają ograniczony czas i zasięg działania.
Podobnie jak wiele kryzysów temu, również teraz mówi się o konieczności przeprowadzenia zmian strukturalnych w funkcjonowaniu zasad gospodarek wolnorynkowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.