Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15944 miejsce

Racławice w Lucernie

W 1787 roku Irlandzki malarz Robert Baker opatentował w Londynie pomysł pod nazwą "Panorama“. Wynalazek, który przenosił w świat iluzji i wrażeń wizualnych zanim rozpoczęła się era kina.

Można było za niewielką opłatą siedzieć na krześle i podglądać przez okular przestrzennie ustawione obrazy animowane z dalekich krajów / Fot. Kopia starego sztychuXIX wiek był okresem błyskawicznego rozwoju miast i przemysłu. Nowe czasy sprzyjały rozszerzaniu się rynku prasowego. Media zaczęły odgrywać ważną rolę w życiu miejskim. Rosnącej liczbie mieszkańców miast potrzeba było rozrywek, uciech i sposobów wesołego spędzania czasu. Nowości techniczne i optyczne ułatwiały wykorzystanie fizyki do różnych sztuczek, by stworzyć widzom świat iluzji. Powstały teatry z animowanymi obrazami.

Zasadą było stworzenie złudzenia, że w przedstawionych wydarzeniach bierze udział, iż jest częścią obrazu. W 1787 roku irlandzki malarz Robert Baker opatentował w Londynie pomysł pod nazwą „Panorama“. Innowacją wynalazku była gigantyczna powierzchnia obrazu z postaciami naturalnej wielkości, który namalowany jest w rotundzie. Obserwator, będąc w jej centrum, może oglądać całość, dokonując pełnego obrotu.

Cywiliści, uchodzcy przy ognisku, inscynizacja na tle malowidła. / Fot. B. Romer KukulskaMaszyna parowa i telegraf przyśpieszyły rozwój komunikacji, a świat zaczął być łatwiej dostępny. Jednocześnie rozwój kolonializmu, nacjonalizmu i militaryzmu jak i kapitalizmu, spowodował coraz większe ruchy demokratyczne, emancypacyjne i wyzwoleńcze. Czasy były burzliwe i wielu ludzi oddało swe życie na polach stoczonych bitew. Dlatego upamiętnienie historii w Panoramie, w tak realistyczny sposób, stało się modnym celem i przesłaniem tej formy wystawy artystycznej. Wielu ludziom jarmarki i festyny już nie wystarczały jako rozrywka, a właśnie panoramy zaspakajały pragnienia przeżywania sensacyjnych wrażeń wizualnych.

Opis witryny, oraz notka o Racławicach / Fot. B. Romer KukulskaZ czasem Panoramy poszerzono o tzw. „faux terrain“ , czyli wykorzystano podłogę na umieszczenie przedmiotów, których część lub połowa „wchodziła“ w świat namalowany na wklęsłej ścianie. Część rekwizytów muzealnych przysunięto do oglądającego. Efekt ten pozwala widzieć obraz przestrzennie, gdyż przedmioty „przesuwają się“ wraz z obserwatorem. Do tych przybytków iluzji i złudzenia ludzie przybywali tłumnie, toteż stale je ulepszano i malowano nowe. Na ogół Panoramy mają około 110 metrów długości (obwód koła) oraz 14 metrów szerokości.

Kolumna zołnierzy Generała Bourbaki w Jurze na przejściu granicznym do Szwajcarii / Fot. B. Romer KukulskaXX wiek wzbogacił je o efekty akustyczne. Spektakularne i tragiczne bitwy wojenne, ważne wydarzenia, wizerunki dużych miast inspirowały malarzy i artystów do tworzenia panoram. Bodaj najmniejszą panoramą jest znajdująca się w Górnej Bawarii Passionspanorama, która ilustruje ukrzyżowanie Jezusa. Na całym świecie do naszych czasów przetrwało tylko 27 panoram. Jedną z nich jest panorama Bourbaki w Lucernie. W labiryncie muzealnej części tej panoramy znajduje się wzmianka o panoramie Racławickiej.

W oknie wystawowym znajdują się miniatury wszystkich ocalałych do dziś takich wystaw. Po przyciśnięciu guzika, ukaże się Panorama Racławicka z Wrocławia. Informacja zawiera notę o Insurekcji Kościuszkowskiej, wymienia malarzy Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, oraz że dzieło pierwotnie znajdowało się we Lwowie.

Informacja i formularz deklaracji wykupienia fragmentu Panoramy  / Fot. KopiePanorama „Bourbaki“ w Lucernie na płaszczyźnie ok. tysiąca metrów kwadratowych (112 x10 m) przedstawia tragedię wojny francusko - pruskiej w 1870-71r. Wojna ta miała ogromny wpływ na dzieje Europy. Jednym z jej następstw było wejście do Szwajcarii rozbitej armii francuskiego generała Bourbaki. To olbrzymie malowidło jest dziełem pochodzącego z Genewy malarza Edwarda Castresa. Artysta, ochotnik i pomocnik dopiero co powstałego Czerwonego Krzyża, był naocznym świadkiem tej wojny. Castres szkicował z niezwykłą dokładnością otaczających go wycieńczonych i rannych żołnierzy oraz cywilnych uciekinierów. Dzieło w całości przedstawia moment, gdy kolumna 87 tysięcy żołnierzy przekracza granicę szwajcarską, aby złożyć broń i poddać się internowaniu.

Widok zachwyca, ogrom szczegółów nie pozwala oderwać wzroku od obrazu. / Fot. B. Romer KukulskaStojąc w centrum, widz staje się świadkiem okrucieństwa wojny. Z dobrze ukrytych głośników słychać dalekie wystrzały armat, płacz dziecka, wycie psów, jęki rannych, rżenie konia, szczęk rzucanych karabinów, a nawet trzaskający śnieg w ten 20 stopniowy mróz jaki był wówczas, oraz huczący wiatr. Nie łatwo dopatrzeć się można miejsca, w którym prawdziwe szyny na podłodze zamieniają się w namalowane na ścianie. Obraz wzbogaca kilka małych scenek sytuacyjnych, ustawionych przed dziełem, są to różne figury kobiet i rannych żołnierzy przy ognisku, przy wozie, przy opatrywaniu rannych.

Schemat sektorów do wykupienia "w opiekę". / Fot. B. Romer KukulskaTrudno odróżnić co jest namalowanym tłem, a co rzeczywistą inscenizacją, w którym miejscu perfekcyjna scenografia wchodzi w malowidło. Kontemplując wrażenia odbierane zmysłami wzroku i słuchu można odbyć krótką podróż w przeszłość, oraz zaliczyć interesującą lekcję historii.

Ciekawostką jest, że każdy zwiedzający może wykupić sobie jakiś fragment Panoramy. Całe dzieło na specjalnej miniaturze podzielone jest na kwadratowe pola o różnym zabarwieniu, w zależności od ceny. Przez zakup jakiegoś sektora można zostać opiekunem Panoramy, no i mieć kolejną małą „iluzję“.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Obie Panoramy wspaniałe. Obie warto w lecie odwiedzić uciekając od miejskiego upału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ramach turystycznych ciekawostek polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu plus za ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filomeno - ciekawie i fajnie piszesz o mało znanych szczegółach z historii powszechnej, a jeszcze fajniej, że poszukujesz polskich śladów w swojej drugiej ojczyźnie. Historyczne Racławice znajdują się blisko Krakowa. Wioseczka urokliwie położona , na uboczu z trudnym dojazdem wszędzie. Tuż po zainstalowaniu Panoramy Racławickiej we Wrocławiu pojechaliśmy zobaczyć. Wtedy daleko było do dzisiejszych możliwości technicznych stąd wrażenie niesamowite. Na przedpolu obrazu Styki płot z chrustu, porzucony pług, zarośla. Można poczuć się faktycznie wplątanym w środek wydarzeń.
A gdybyś poszukała innych polskich śladów w helweckim kraju ? Tylu znakomitych Polaków mieszkało, odpoczywało, kształciło się gdzieś tam własnie. Wybacz jesli coś przegapiłam, a pisałaś. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratuluje. udany artykul ++.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo ciekawy artykul!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to już powiem. Szwajcarzy zarobili na tym internowaniu. Francja zapłaciła ciężkie pieniędze za karabiny. Po prostu zażądano b. dużej sumy, Szwajcaria nauczona "smutnym" doświadczeniem z Napoleonem Bonaparte, który przechodząc prze Szwajcarie płacił wekslami , których nigdy nie uregulował.
Do dziś dług Napolena formalnie "wisi". Wprawdzie kilkanaście lat temu Parlament Ch postanowił te długi umorzyć. Stało się to wizycie Prezydenta Mitternada w kantonie Wallis w tej samej miekscowości , w której zatrzymał się był N.I. Prezydentowi Francji podano na tacy rachunek NapoleonaI . Oczywiście był to żart historyczny. ;) z dobrym końcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za dziennikarską rzetelność i ciekawy temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.