Facebook Google+ Twitter

Rada Atlantycka: Oferta nowej wersji tarczy antyrakietowej w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-07 19:59

Amerykańska podsekretarz stanu Ellen Tauscher poinformowała, że Polska otrzymała już ofertę rozmieszczenia na swoim terytorium nowej wersji tarczy antyrakietowej. Tauscher potwierdziła też rotacyjną obecność w Polsce amerykańskich rakiet Patriot.

Na konferencji Rady Atlantyckiej w Waszyngtonie, Ellen Tauscher stanowczo odrzuciła oskarżenia, że Stany Zjednoczone porzucają europejskich sojuszników. Amerykańska podsekretarz stanu powiedziała, że Polska otrzymała już ofertę goszczenia bazy z pociskami średniego zasięgu SM3, które będą filarem nowego systemu.

Tauscher poinformowała, że wkrótce rozpoczną się strategiczne negocjacje USA z Polską i Czechami. Podkreśliła również, że do umieszczenia amerykańskiej bazy w Polsce wystarczą drobne modyfikacje w wynegocjowanych wcześniej porozumieniach.

Zarówno Ellen Tauscher jak i szef Agencji Obrony Rakietowej generał Patrick O'Reillly przekonywali, że sprzeciw Rosji wobec tarczy proponowanej przez George'a Busha nie miał wpływu na decyzję Baracka Obamy.

O'Reilly przyznał jednak, że z punktu widzenia Moskwy nowy plan stanowi mniejsze zagrożenie od poprzedniego. Szef Agencji Obrony Rakietowej powiedział też, że do obrony całego terytorium NATO przed zagrożeniem ze strony Iranu wystarczą 2 bazy morskie oraz 2 lądowe. Jedna z nich powinna znajdować się na południu Europy a droga w centralnej lub północnej części kontynentu, na przykład w Polsce „Rozmawiamy o stworzeniu bazy z tymi samymi ludźmi" - powiedział O'Reilly.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.