Facebook Google+ Twitter

Rada Etyki Mediów o Cejrowskim: rażąco naruszył normy dziennikarskie

Na adres Rady Etyki Mediów ciągle spływają listy krytykujące program Wojciecha Cejrowskiego o buddyzmie. REM zgodziła się z zarzutami widzów, określając tezy w nim zawarte jako krzywdzące i dające mylne wyobrażenie o tej religii.

 / Fot. Żbiczek, wikimedia GNUJak można przeczytać na stronie Rady Etyki Mediów, na jej adres przyszło kilkaset krytycznych listów potępiających wymowę programu „Wojciech Cejrowski Boso”, który poświęcony był buddyzmowi. W obliczu skali tego zjawiska, REM zdecydowała się na zajęcie oficjalnego stanowiska. Powołując się na liczne przykłady listów, Rada zarzuciła autorowi programu, że nie zna podstawowych zasad buddyzmu, wyrządza wyznawcom tej religii dużą krzywdę i wpływa na szerzenie mylnego poglądu na temat tego wyznania wśród telewidzów.

Jak wskazuje w liście otwartym wiceprzewodnicząca REM, Helena Kowalik, telewidzów przede wszystkim oburzył fakt, że Cejrowski określił buddyzm mianem religii bez Boga. Autorzy listów zwracali także uwagę na zupełnie nietrafione porównania złotego baranka (ofiara od wyznawcy) do złotego cielca oraz siedmiogłowej kobry (osłaniającej Buddę) do siedmiogłowego smoka.

REM uznała za niestosowne również porównywanie buddyzmu do okultyzmu czy spirytyzmu, czemu dała wyraz powołując się na jeden z otrzymanych listów: Pan Cejrowski stwierdza, że w buddyzmie chodzi o to, żeby obłaskawić demony. Z tego, co mi wiadomo, chodzi o osiągnięcie nirwany, a nie wymaga to w żaden sposób obłaskawiania demonów.

Helena Kowalik dodaje: nasi respondenci odnieśli wrażenie, że autorowi zależało na tym, żeby pokazać buddyzm w bardzo negatywnym świetle i z punktu widzenia fundamentalistycznego katolika.. Zwróciła przy tym uwagę, że prezentowanie takich treści mija się zupełnie z założeniem programu podróżniczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

AAA
 • AAA
 • 21.03.2012 16:51

Walter Closet-pozdrów jadzie ku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AAA
 • AAA
 • 21.03.2012 16:49

no Nie -od ciebie wymaga się znajomości marksizmu i leninizmu więc tym się zajmij su.o

Komentarz został ukrytyrozwiń
no Nie
 • no Nie
 • 21.03.2012 16:28

@ scarpi , jest jedna różnica . Nergal to ateista a Cejrowski ortodoksyjny katolik od którego wymaga się znajomości Dekalogu i szanowanie bliźniego .

Komentarz został ukrytyrozwiń
scrapi
 • scrapi
 • 21.03.2012 14:43

"Chwileczkę, za spalenie Biblii pajacowaty Nergal dostaje program do prowadzenia, a panu Cejrowskiemu program zdejmują,bo stwierdził że mu się buddyzm nie podoba...?"
CHWILECZKĘ... Nergal w drodze ekspresji artystycznej (której częścią jest jego sceniczny wizerunek, teksty piosenek i wyczyny - chyba ze jakis dureń naprawde wierzy ze jest satanistą) spalił Biblię na KONCERCIE - zamkniętej imprezie, gdzie każdy widz musi sobie zdawać sprawę czego będzie swiadkiem i co może się dziać. Cejrowski zaś wyraził swoje REALNE poglądy (będące być może po części obraźliwe dla wyznawców tej religii - nie wiem, nie wypowiadam się, bo sam nim nie jestem...) na łamach telewizji publicznej. Myśle ze to duzo wyjasnia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
R.Dlugosz
 • R.Dlugosz
 • 21.03.2012 11:33

Jezeli wyznawca Buddyzmu sie, nie obraza na Cejrowskiego , to daje cos do myslenia , a pogla,dy na temat kultu demonow sa, znacznie starsze niz (XIX)wieku. Prawda jest taka ze wielu ludzi dzis w nie nie wierzy i sa, ope,tani przez nie w roznym stopniu a z tego diabel sie, tylko cieszy ze wielu w wiecznosci podzieli jego nie wdzie,czny los , wieczne odzucenie od oblicza Boga zywego .?

Komentarz został ukrytyrozwiń
AAA
 • AAA
 • 21.03.2012 09:51

Gucio -pisatiel(ha,ha,ha)

Komentarz został ukrytyrozwiń
gucio
 • gucio
 • 21.03.2012 07:47

cejrowski chyba nie oglada swoich reportazy w telewizji bo zapewne zauwazylby ze IQ tubylcow ktorych przedstawia jest w duzo wypadkach wyzsze niz jego.programy cejrowskiego traca latwizna prostactwem z czego autor nie zdaje sobie sprawy.,,dziennikarz,,czuje sie z tym dobrze poniechajmy go w tej wierze bo jest mu z tym dobrze

Komentarz został ukrytyrozwiń
ali baba
 • ali baba
 • 21.03.2012 07:07

serdecznie zapraszamy czcigodnego dziennikarza fachowca i znawce swiatowych religii p.cejrowskiego do afganistanu na sympozium poswiecone nauce koranu.cieszymy sie na fundowany wyklad .

Komentarz został ukrytyrozwiń
ge lung
 • ge lung
 • 20.03.2012 22:11

Dajcie spokój temu Cejrowskiemu.Nie czuję się urażony choć jestem buddystą.A odnoszę wrażenie że tm co go najbardziej atakują chodzi o coś zupełnie innego niż obronę buddyzmu, którego najwyraźniej nie rozumieją.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Water Closet
 • Water Closet
 • 20.03.2012 20:41

Najwyższy czas, żeby temu arogantowi wylać kubeł zimnej wody na łeb. Trzeba jednak przyznać, że mógłby z powodzeniem zastąpić Kaczyńskiego, Bredzińskiego i Hofmana razem wziętych. No i jeszcze Gosiewską Beatę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.