Facebook Google+ Twitter

Rada Europy krytykuje Pekin

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-26 17:06

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, w której krytycznie ocenia sytuację w Chinach. Organizator igrzysk olimpijskich nie spełnia, zdaniem posłów, standardów demokracji i daleki jest od respektowania praw człowieka.

W przyjętej rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne zwróciło uwagę na poczyniony przez Chiny ogromny postęp ekonomiczny oraz przejęcie na arenie międzynarodowej roli mediatora w zażegnywaniu konfliktów. Posłowie podkreślili jednak, że osiągnięciom tym nie towarzyszą istotne reformy systemu politycznego. Szczególne zaniepokojenie budzą kwestie respektowania praw człowieka.

Rezolucja krytykuje sytuację w Tybecie, praktyki więzienia ludzi bez przeprowadzania procesów, stosowanie tortur i ograniczanie wolności wypowiedzi. Stanowczo sprzeciwia się też wykonywaniu wyroków kary śmierci.

Posłowie podkreślili, że zbliżające się letnie igrzyska olimpijskie w Pekinie ożywiły w Chinach i na świecie nadzieję na pozytywne zmiany w zakresie przestrzegania praw człowieka, demokracji i rządów prawa. Posłowie ubolewają, że do tej pory oczekiwania te nie zostały spełnione.

Zwrócono się też do państw członkowskich, by we wzajemnych kontaktach z Chinami podnosiły kwestie respektowania praw człowieka.

Zgromadzenie zaproponowało Chinom pomoc w tworzeniu systemu, w którym chronione byłyby podstawowe ludzkie prawa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.