Facebook Google+ Twitter

Rada Ministrów debatuje nad ustawą okołobudżetową. Będzie drożej?

Rada Ministrów spotyka się po raz pierwszy w nowym składzie. Ministrowie będą debatować nad ustawą okołobudżetową, czyli m.in. podwyżką akcyzy i podatku VAT.

Premier Donald Tusk (L), minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (P) oraz ministetr obrony narodowej Tomasz Siemoniak (C) przed pierwszym posiedzeniem nowego rządu. / Fot. PAP/Paweł SupernakProjekt ustawy okołobudżetowej rozpisano w maju br., jeszcze przed rewolucyjnym expose premiera Tuska. Dokument m.in. prognozuje dochód budżetu w odniesieniu do produktu krajowego brutto. Jest to miara wysokości opłat na rzecz państwa w stosunku do stanu gospodarki. Według przewidywań, te opłaty nieznacznie wzrosną.

Dokument będzie tematem dzisiejszych, pierwszych obrad Rady Ministrów. Oto jego najważniejsze zmiany:

Większa akcyza na papierosy i paliwa

Ustawa okołobudżetowa przewiduje podniesienie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe o 4 proc. Media nie są zgodne, czy doprowadzi to do zmiany cen papierosów. W przewidywaniach wymienia się podwyżkę o 1 zł, którą być może poniosą w całości producenci. Inaczej będzie z paliwami. W ewentualnym przypadku wejścia ustawy w życie, należy się spodziewać podniesienia cen paliw o 18 gr za litr. Dodatkowe wpływy z tytułu zmienionej akcyzy wyniosą: 2,2 mld zł (paliwo) oraz 245 mln zł.

Podniesienie podatku VAT na ubranka dziecięce

Zapowiadają się większe ceny ubranek dla najmłodszych. Projekt ustawy przewiduje od 1 stycznia 2012 podniesienie podatku VAT do 23 proc. na ubranka dziecięce i dodatki odzieżowe dla niemowląt. Ta zmiana wynika z dostosowania prawa do norm Unii Europejskich. Obowiązująca dziś stawka 7 proc., została zaskarżona przez Komisję Europejską jako niezgodna z przepisami unijnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

romeo
  • romeo
  • 23.11.2011 09:19

Co ta Pitera robi jeszcze w rządzie? ,nawet siłą tej nic nierobiącej od dorsza za 8,50 nie da się usunąć .Musi mieć haki na premiera ,że boi się ją przenieść na zwykłego posła .Pan Tusk lubi wokół siebie mieć miernoty,które dobrze nagradza.Ta kobieta pokazała w TV swoją nietolerancję i chamstwo ale premierowi to nie przeszkadza.Przykro na nią patrzeć jej zajadłość, ordynarność Pitera wszystko wiedząca, spec od nic nirrobienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Ryba
  • Jan Ryba
  • 22.11.2011 19:51

>>>>Czyli ciąg dalszy CUDU Tuska!! Kto to przeżyje???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z Twittera: @KonradPiasecki Zdaje się że Pitera zabarykaduje się w gabinecie i ogłosi dożywotnim ministrem.DT będzie miał kłopot większy niż JK z pielęgniarkami...

Komentarz został ukrytyrozwiń
rewolucja
  • rewolucja
  • 22.11.2011 13:06

wyjdziemy na ulice i bedzie rewolucja !!!!!!!!!!!!!!!! REWOLUCJA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.