Facebook Google+ Twitter

Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu. Opozycja odpowiada

Według projektu budżetu na 2012 rok deficyt nie przekroczy 35 mld złotych. Opozycja natomiast zastanawia się, czy założenia Rządu są realne i możliwe do osiągnięcia.

 / Fot. World Economic Forum/CC 2.0Minister finansów przygotował trzy warianty budżetu. Rząd zdecydował się na wybranie wariantu pośredniego. Zakłada on wzrost PKB o 2,5 proc. Inny wariant przewidywał wzrost PKB o 3,2 proc, trzeci - 1-procentową recesję. Jak na razie, trudno przewidywać jak mocno kryzys dotknie nasz kraj. Z całą pewnością można powiedzieć, że wywoła spowolnienie gospodarek europejskich - podaje gazeta.pl. Premier Donald Tusk zapowiedział, że projekt budżetu uwzględnia propozycje, jakie zawarł w swoim expose.

Wybranie przez rząd pośredniego wariantu budżetu nie było zaskoczeniem dla ekspertów zajmujących się ekonomią. W nowym projekcie dochody budżetu zaplanowano na przeszło 293,8 mld zł, czyli o miliard więcej niż w starym. Niższy wzrost PKB będzie oznaczał konieczność zgromadzenia dodatkowych pieniędzy, aby zrealizować zapowiedziane dochody. Ministerstwo finansów spodziewa się w nadchodzącym roku większych przychodów z podatków. Najwięcej pieniędzy budżet ma otrzymać z podatku VAT. Tylko z tytułu tego jednego podatku budżet ma zostać zasilony kwotą 132,2 mld złotych. Autorzy projektu budżetu zapowiadają, że motorem napędowym kasy państwa będzie silny popyt konsumpcyjny.

Waldemar Pawlak (PSL) stwierdził, że założenia dotyczące budżetu są zbyt pesymistyczne. Pawlak odciął się od prognoz ministra Jacka Rostowskiego.

Beata Szydło (PiS) oceniła, że rząd przygotował budżet "na przetrwanie". Posłanka PiS nie widzi w projekcie żadnej wizji.

Leszek Miller (SLD) powiedział, że założenia budżetu są ambitne, ale zastanawiał się, czy są one realne.

Sławomir Kopyciński (Ruch Palikota) mówił, że spodziewał się takiego wariantu budżetu. Zdaniem Kopycińskiego założenia rządu są optymistyczne i przy dobrej koniunkturze możliwe do osiągnięcia.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bruno
  • Bruno
  • 07.12.2011 23:42

Opozycja???
Jaka to opozycja,jesli najbardziej dla niej jest istotne rozp...nie tego kraju po to tylko ,aby "Jarosław Zbawiciel"wyprowadził ja z gówna?
My Polacy jestesmy dzieki naszej klasie politycznej przyzwyczajeni do życia w szambie politycznym i niezależnie od wezwań W. Młynarskiego i tak będziemy robić swoje !
Nie ma to znaczenia gdzie i jak ,ale będziemy żyć!!!!
.....Pocałujcie nas panowie politycy w dupę!
Jeszcze Polskja nie zginęła!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
alm
  • alm
  • 07.12.2011 22:56

A 3oo md Euro zapowiedziane przez Lewandowskiego w spocie, oszuści przedwyborczy w budżecie nie uwzględnili ? Okazuje się że podstawą budżetu będą pieniądze z VAT-u wyciągnięte z naszych kieszeni.A ile z tego pójdzie na ratowanie bogatszych od nas krajów Vincent już nie powiedział.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacek pijak
  • jacek pijak
  • 07.12.2011 21:43

co dobrego dla Polski wymyslą zdrajcy Narodu!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy ujemnym wzroście PKB w kasie państwa zabraknie min 60 mld zł. Żadna podwyższa podatków tego nie zrekompensuje. I co wtedy? Pół biedy jakby deficyt wynosił 20-30% ale na granicy 55% jak jest teraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.