Facebook Google+ Twitter

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o podniesieniu stóp procentowych aż o 25 pkt. bazowych. Główna stopa NBP wynosi obecnie 4,25 proc. To już trzecia podwyżka w tym roku.

Warszawska siedziba NBP / Fot. Szczebrzeszynski/public domain/Wikimedia CommonsNa stronie Narodowego Banku Polskiego pojawił się dziś komunikat o podniesieniu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 0,25 pkt. proc, do poziomu:

- stopa referencyjna 4,25 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 2,75 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,50 proc. w skali rocznej;

Masz kredyt? Możesz zapłacić więcej

Dla klientów banków, posiadających kredyty o zmiennej stopie procentowej, podwyżka stóp procentowych NBP może oznaczać konieczność zwiększenia wydatków pokrywających koszty kredytu, a co za tym idzie płacenie wyższych rat miesięcznych. Rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w rodzimej walucie może się zwiększyć o mniej więcej 50 złotych.

Masz oszczędności? Możesz więcej zarobić

Podwyżka stóp procentowych zapewne ucieszy wszystkich tych, którzy posiadają w bankach konta oszczędnościowe. Być może zwiększone zostanie oprocentowanie bankowych depozytów, czego wynikiem będzie większy zysk dla z lokat.

Decyzja zaskoczyła ekonomistów i umocniła złotego

Dla większości analityków dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej była ogromnym zaskoczeniem. W ogromnej większości ekonomiści spodziewali się bowiem, po serii podwyżek stóp procentowych, decyzję o ich obniżeniu lub pozostawienie ich na tym samym poziomie.

Podniesienie stóp procentowych znacznie umocniło wartość polskiej waluty. Złoty zyskał około 3 grosze i obecnie kurs euro znajduje się poniżej poziomu 3,90 zł.

 / Fot. Lars Aronsson/Creative Commons ShareAlike 1.0 License/Wikimedia CommonsRuch w stronę euro?

"Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych" - czytamy w oświadczeniu wydanym po zakończeniu posiedzenia RPP. Dalej RPP zwraca uwagę na fakt, że "podjęcie zdecydowanych działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego (...) umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro."

"Rada podtrzymuje stanowisko, że przystąpienie Polski do ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po spełnieniu niezbędnych warunków prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych." - czytamy w oświadczeniu.

Przeczytaj "Informację po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej" (plik PDF)

Czytaj też: Koniec tanich kredytów. Ostrzejsze warunki banków

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zniesmaczony
  • Zniesmaczony
  • 11.05.2011 21:32

Tańczą jak im Unia zagra...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.