Facebook Google+ Twitter

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Podrożeją kredyty

Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od niemal trzech lat podniosła stopy procentowe. Główna stopa wynosi obecnie 3,75 proc. Oznacza to podwyżkę rat kredytów.

 / Fot. domena publicznaPrzez ostatnie 19 miesięcy stopy procentowe pozostawały niezmienione. Od czerwca 2009 r. wynosiły one 3,5 proc. Z kolei ostatnia ich podwyżka miała miejsce jeszcze przed kryzysem, w czerwcu 2008 r.

Rada Polityki Pieniężnej zwróciła uwagę na ożywienie się globalnej gospodarki. "Dane napływające ze Stanów Zjednoczonych i strefy euro wskazują na stabilizację umiarkowanego tempa wzrostu aktywności gospodarczej. Kolejne dane potwierdzają utrzymywanie się korzystnej koniunktury w Niemczech, które są głównym partnerem handlowym Polski" - czytamy w komunikacie RPP po ostatnim posiedzeniu.

Rada wskazywała też na rosnące zagrożenie inflacyjne. – „W ocenie Rady, przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce wspierające poprawę sytuacji na rynku pracy może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie. Jednocześnie silny wzrost cen surowców na rynkach światowych rodzi – w warunkach ożywienia gospodarczego – ryzyko utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych. Aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie, Rada postanowiła podnieść stopy procentowe NBP" - czytamy.

Analitycy rynku ostrzegają, że to dopiero początek kolejnych podwyżek. Uważają, że stopy wzrosną w tym roku jeszcze o co najmniej 1 punkt procentowy.

Oznacza to przede wszystkim wyższe raty miesięczne kredytów. Karol Wilczko, ekspert comperia.pl, mówi gazecie.pl: - Rata miesięczna wzrośnie o kilkadziesiąt złotych w zależności od tego, oczywiście, na jaki okres pożyczyliśmy i jakie mamy finalne oprocentowanie. No ale, jeśli stopy będą dalej rosły i to oprocentowanie wzrośnie aż o 1 punkt procentowy, to dla kredytów na przykład na 300 tysięcy złotych z marżą 1 procent, miesięczna rata wzrośnie aż o prawie 200 złotych miesięcznie.

Z drugiej strony, ma wzrosnąć oprocentowanie lokat.

Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 3,75 proc., stopa lombardowa 5,25 proc., depozytowa 2,25 proc., redyskonta weksli 4 proc., zaś dyskonta weksli 4,25 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.