Facebook Google+ Twitter

Radio BIS: 1 000 złotych za Święto Zmarłych

  • Marcin Q
  • Data dodania: 2006-10-19 09:25

Jak poinformował dziennik "Rzeczpospolita", szef Polskiego Radia BIS, Jacek Sobala, ma zamiar nakładać na dziennikarzy karę 1000 złotych grzywny, jeśli na antenie powiedzą Święto Zmarłych zamiast Dzień Wszystkich Świętych.

fot. logo Radia BISKierujący z nadania ludowo-narodowej koalicji publicznym Radiem BIS dyrektor Jacek Sobala, postanowił wprowadzić kary finansowe za użycie "nieprawomyślnej" nazwy święta, które co roku obchodzimy 1 listopada. Za każde wypowiedzenie błędnej nazwy święta, prowadzący programy będą podlegać karze finansowej w wysokości 1.000 zł.

Co i jak mamy mówić

Sądzę, że wśród członków partii koalicyjnych panuje przekonanie, że w demokratycznym państwie można ludziom nakazać, co i jak mają mówić, jak mają myśleć, z kim uprawiać seks.

Oczywiście są pewne granice wolności. Wypowiedzi rasistowskie, propagujące nienawiść wobec przedstawicieli innych nacji, przedstawicieli innych wyznań i orientacji seksualnych podlegają karze. Jednak kary za nazwanie święta inaczej, niż brzmi jego oficjalna (ustawowa) nazwa, nie można określić inaczej niż "paranoja".

Kara za Wielkanoc?

"Święto Zmarłych", czy "Dzień Zmarłych" to dla wielu Polaków – niewierzących, prawosławnych, protestantów i części niepraktykujących to potoczne nazwy dla uroczystości 1 listopada. Zastanawiam się, czy pan dyrektor będzie karał także za nazwanie Wielkanocy inaczej, niż "Dniem Zmartwychwstania Pańskiego".

Dzień Wszystkich Świętych z wyraźną linią melodyczną

Przypominam, że "kary za Święto Zmarłych" to nie pierwszy "wyskok" Jacka Sobali. Kiedy pan Sobala przejął stery rządów w Polskim Radiu BIS – stacji dla młodzieży, znanej z audycji prezentującej muzykę alternatywną i spoza głównych nurtów muzyki rozrywkowej – zapowiedział, że znikną z jego stacji utwory bez wyraźnej linii melodycznej.


Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jest to jakiś pomysł na przywrócenie prawidłowych nazw (nie tylko świąt)... Ale to i tak walka z "wiatrakami" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolego SIENKI. Piszesz, Święto Zmarłych obchodzimy 2.11, zwane jest ono Dniem Zadusznym. Skoro więc nazwę Świętem Zmarłych Dzień Zaduszny.... kolejny 1.000 zł kary. Tak ?
Myślę, że najważniejsze jest, czy jako katolik obchodzisz ten dzień po katolicku, czy nie, a nie jak go nazywasz. Po za tym tu nie chodzi o kwestię sporów o nazwę, ale karanie za użycie błędnej - wg Pana Sobali - nazwy.

Poza tym myślę, że za nazwanie święta islamskiego w kraju islamskim z użyciem nie OFICJALNEJ, a POTOCZNEJ, nazwy nie wzbudziłoby takiej reakcji jak ta pana Sobali (chyba, że byłaby to nazwa obraźliwa, ale chyba "Święto Zmarłych" nie jest nazwą obraźliwą). A nawet jeśli, tak. To chyba nie porównujesz fundamentalistycznych teokracji i niedemokratycznych reżimów do Polski (no, chyba, że wg Ciebie IV RP jest fundamentalistyczną teokracją, a rząd PiS niedemokratycznym reżimem).

I kolejna sprawa. Nie żyjemy w kraju katolickim. Kraj katolicki to XVI-wieczna Hiszpania, czy dzisiejszy Watykan. Polska to panstwo neutralne światopoglądowo, którego mieszkańcy są w przytłaczającej większości katolikami. Dzień Zaduszny i Dzień Wszystkich Świętych to tradycja katolicka, nie polska, ja jako Polak nie muszę jej znać. I nie wymagaj ode mnie, jako Polaka, bym ją znał. Co innego, jako katolik, ale to już nie problem szefa PUBLICZNEGO radia, ale duchowieństwa.
A religia jest moją prywatną sprawą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2006 22:59

Fantastycznie. Wszyscy święci mają po kolei 365 dni w roku. I jeszcze jeden wszyscy razem.
Jest to tradycja katolicka, w której nie wszyscy się odnajdujemy (ja na ten przykład - nie). Z resztą nie chodzi o to, co jest danego dnia, tylko o środki represji (nie bójmy się tego słowa), które zamierza zastosować Sobala.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby sytuacja działa się w innym kraju i źle powiedziano by o święcie dajmy na to islamskim, to zrazu podniosłyby się głosy wielu przeciwników "dyskryminacji religii". Tymczasme żyjemy w kraju katolickim, a czepiamy się czegoś, co... wypadałoy wiedzieć.
Otóż Święto Zmarłych obchodzimy 2.11 (!)- zwane jest ono Dniem Zadusznym. Tymczasem 1.11 to Święto Wszystkich Świętych, którzy to nie mają swojego wspomnienia w inny dzień roku.
Ale po co to wiedzieć, przecież to nie nasza kultura, nieprawdaż?

Kiedy czytam te ataki na Sobalę, to mi się szkoda robi Was- Polaków. Tradycji nie znają... No tak! teraz mamy Helloween :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2006 13:14

żart? ciekawe co jeszcze pan sobala wymyśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, racja Bartek... To jest straszne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i chyba normalne (niestety)....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Danielu, śmieszne to by było, gdyby działo się w innym kraju. Tutaj, to jest straszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paranoja :-/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pacan. Ale popieram go w ostatnim zdaniu, po myślniku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.