Facebook Google+ Twitter

Radio pełne informacji, wiedzy i rozrywki

Radio. Niby zwykła puszka grająca. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, na co pozwala. Wystarczy tylko wysilić się i trochę poszukać na skali.

Fot. AKPA Radio służy nam z reguły jako coś, co brzęczy w tle. To błędne podejście. Jesteśmy czasem zbyt leniwi, by zmienić stację. I tak latami słuchamy tego samego, aż wskazówka na skali "zastygnie na wieki".

Tymczasem wystarczy zmienić zakres fal i poszperać na skali, by znaleźć coś dla siebie. Nie doceniamy fal długich, średnich i krótkich. A kryje się tam bogactwo kultury, rozrywki i informacji. Argument, że jakość jest zła - przepada. Programy nadawane są przecież na dwóch częstotliwościach długofalowych.

W zakresie fal średnich i krótkich nadaje bardzo dużo stacji międzynarodowych, które popularyzują dany kraj. Tak możemy dowiedzieć się co nieco o Chinach, Rosji, Białorusi, Węgrach. Oprócz bieżących informacji jest tam dawka kultury i rozrywki. Całkiem przyjemnie słucha się czegoś nieznanego i egzotycznego. Zamiast siedzieć, gapiąc się bezmyślnie w ekran telewizora, warto poszukać w radiu czegoś, czego nigdy nie dowiemy się ze szkoły czy prasy.

Za przykład niech nam posłuży moja ulubiona zagraniczna stacja nadająca w języku polskim - Chińskie Radio Międzynarodowe. Podczas godzinnego programu nadawanego na falach krótkich i średnich jest kilka audycji. Na początku prezentowane są piętnastominutowe wiadomości. Potem kilkuminutowy program z komentarzami i materiałami reporterskimi. Pozostałe ponad pół godziny wypełniają programy tematyczne. W zależności od dnia tygodnia, nadawane są programy muzyczne, kulturalne, gospodarcze, krajoznawcze, historyczne i popularno-naukowe. Nie brakuje oczywiście nauki języka chińskiego. To chyba jedyne radio, które ceni sobie kontakt ze słuchaczami. Programy prowadzą Chińczycy. Ich polszczyzna jest wielokrotnie lepsza niż niejednego Polaka. Warto CRI słuchać, ponieważ wiedza o Chinach oraz język chiński są w modzie. Audycje nadawane są codziennie w godzinach od 21 do 22 na falach krótkich z nadajników w Chinach na częstotliwościach 6020 kHz i 7150 kHz oraz z nadajnika we Francji na 6145 kHz, w godzinach od 22 do 23 z litewskiego nadajnika na falach średnich 1557 kHz oraz od 22.30 do 23.30 ze średniofalowego nadajnika w Albanii na częstotliwości 1458 kHz. Sygnał ze wszystkich nadajników dociera do Polski bez większych kłopotów. W czasie obowiązywania czasu letniego, audycje na falach krótkich nadawane są godzinę później. Zapisów audycji można także posłuchać na stronie http://polish.cri.cn

Jeśli wystarczą nam tylko wiadomości, to powinniśmy zainteresować się Radiem Białoruś. Nadaje ono codziennie o godz. 21.40 przez dwadzieścia minut na falach średnich (1170 kHz) i krótkich (7105 kHz, 7390 kHz i 7440 kHz). Oczywiście po polsku.

Wariantem pośrednim jest Głos Rosji. Codzienny godzinny program w języku polskim nadawany jest na takich samych zakresach fal, co wyżej wymienione stacje. Rosjanie stawiają na informacje i publicystykę, ale nie brakuje kultury i czasami muzyki. Stacja nadaje codziennie o godz. 19 na częstotliwościach: 1143 kHz., 5910 kHz i 9615 kHz.

Wiedzą nabytą za pośrednictwem radia możemy zadziwić znajomych, który często słuchają niewyszukanej muzyki. Mało kto wie, że chiński kwartet Osiem oczów, który jest często prezentowany przez Chińskie Radio Międzynarodowe, ma bardzo przyjemne brzmienie. Podobne do polskich chórów wojskowych.

Z Radia Białoruś możemy poznać pogląd na Polskę i świat z punktu widzenia reżimu Łukaszenki. A od Rosjan... sami oceńcie. Ja mam mieszane uczucia.

Przedstawiłem trzy znane mi najlepiej stacje, z których wiele się uczę. Moim skromnym zdaniem, są najlepsze. Następnym razem skupię się na stacjach nadających po angielsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

stan
  • stan
  • 11.11.2010 23:32

A wiesz coś na temat Gdynia Radio? Będzie w końcu nadawało czy nie? Bo coś przycichło o tym :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze wiele razy radio Was zaskoczy. Szczegóły już niedługo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • m p
  • 01.04.2007 22:49

... a juz myslalem, ze o radio wiem wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W przyszłym roku redakcja polska Chińskiego Radia Międzynarodwego będzie obchodziła czterdzieste urodziny. Sam słucham ich dwa lata praktycznie codziennie. A trafiłem całkiem przypakiem podczas skanowania fal krótkich :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne. Co do Chin, z początku myślałam, że to żart ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy temat, oryginalny +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.