Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26198 miejsce

Radio umiera, internet na czworakach

Z roku na rok coraz więcej stacji radiowych na całym świecie decyduje się na rezygnację z nadawania audycji na falach krótkich i średnich.

 / Fot. Wojciech Pysz/i GNU Licencja Wolnej DokumentacjiMilkną całe rozgłośnie lub ich zagraniczne redakcje. Nie usłyszymy już polskich programów takich gigantów jak, BBC, RFI czy Deutche Welle. Czesi pożegnali się ostatnio z Radio Prague, Słowacy z audycjami nadawanymi na falach średnich rodzimego Slovenskeho rozhlasu. Technika idzie naprzód. Czy aby na pewno?

Wczoraj

Jeszcze kilka lat temu, żeby posłuchać polskiej audycji w najodleglejszych zakątkach kraju lub kontynentu, mieliśmy do wyboru kilka rozgłośni nadających w paśmie AM. Do ich odbioru potrzebne było jedynie radio za kilkanaście złotych i 2 baterie R6. Nic więcej. Co otrzymywaliśmy w zamian? Informacje i publicystykę na najwyższym poziomie,
spojrzenie i tematy inne od tych dominujących w krajowych mediach. Tym, którzy regularnie słuchali wieści z zagranicy, jeszcze dźwięczą w uszach głosy wspaniałych dziennikarzy.

Dziś

Doczekaliśmy się już szerokopasmowego internetu i masy ultranowoczesnych technologii, które mimo wymyślnych nazw i usilnych starań marketingowców nie mogą jeszcze konkurować ze stuletnią techniką radiową. Dlaczego?

Internet jest niedostępny

Aby nie żegnać się przymusowo z ulubioną rozgłośnią radiową, słuchacz nie powinien wychodzić z domu lub poruszać się jedynie w obszarze sygnału FM. Emisja internetowa publicznych rozgłośni, z którymi mam do czynienia na co dzień jest niejednolita, obsługiwana przez różne formaty, aplikacje i protokoły. Co gorsza, zasięg sygnału internetowego o wysokiej przepustowości dostępny jest jedynie w większych miastach i to nie za darmo. Poza ich obszarem żaden komputer bez kabla sieciowego nie pomoże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzej Pytlak
  • Andrzej Pytlak
  • 24.02.2011 19:57

Radio zabiły: komercja, reklamy i na tym wszystkim wychowany odbiorca...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też wspominam mile ten czas kiedy "słuchało" się radia. Piękne były nocne programy...aż szkoda było spać.
Potem radio towarzyszło mi w Niemczech gdzie wspaniale odbierało się długie fale...aż stacja nadawcza w Gąbinie padła po jakiejś burzy czy huraganie. No i skończyła się moja przygoda z Polskim Radiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako młodzieniec, chodziłem do szkoły trzymając na dłoni małe radyjko tranzystorowe na baterie, ktore umilało mi powrót do domu. W ten sposob słuchałem do lat 70-tych znamienitych polskich piosenek & muzyki.
Po wielu latach, już w Niemczech słuchać mogłem radiowych audycji z Polski na falach długich...póki i to radio nie wyzionęło ducha! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.