Facebook Google+ Twitter

Radio w każdym telefonie komórkowym i urządzeniu przenośnym?

Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki (RIAA) oraz Narodowe Stowarzyszenie Nadawców (NAB) chce wprowadzić na producentów zobowiązania do wbudowywania odbiorników FM we wszystkich urządzeniach przenośnych.

Radio FM. / Fot. Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Harumphy.belkin.tunecast_ii.jpg)Consumer Electronics Association, zrzeszające amerykańskich producentów elektroniki użytkowej nie wypowiada się przychylnie o tym pomyśle. Ich zdaniem RIAA i NAB próbują utrzymać przestarzały model biznesowy siłą.

Propozycja powstała w wyniku porozumienia pomiędzy przemysłem muzycznym, a radiowym. Celem tych działań jest wprowadzenia opłat ze strony nadawców radiowych dla artystów i producentów. Na chwilę obecną nadawcy płacą tylko twórcom piosenek. Kompromis zakłada opłaty o łącznej wysokości ok. 100 mln dolarów.

W wyniku obowiązku instalowania chipów FM w komórkach, PDA i innych urządzeniach przenośnych, twórcy uzyskaliby dostęp do szerszej rzeszy odbiorców.

Pomysł ustawowego nakładania obowiązku montowania odbiorników FM, na producentów sprzętu przenośnego, wydaje się być dosyć osobliwy. W końcu w chwili obecnej panuje w tej sprawie absolutna wolność decyzji po stronie producentów. Cała sprawa wygląda trochę tak jakby przemysł muzyczny chciał „na siłę” zwiększyć swoje dochody kosztem producentów.

Jednak na chwilę obecną do sfinalizowania umowy jest jeszcze daleka droga, a nawet jeśliby do tego doszło to na drodze RIAA i NAB pozostanie jeszcze przekonanie Kongresu do swojego pomysłu.

Więcej informacji na: ars technica

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gronek
  • Gronek
  • 08.10.2010 23:54

FM w każdym urządzeniu? Może i przydatne w niektórych urządzeniach ale ja osobiście wolę zainstalować w telefonie takie aplikacje jak Gagabox i przynajmniej słuchać fajnych stacji internetowych bez ryzyka szumów i zacinania się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warwick
  • Warwick
  • 29.08.2010 02:14

Trochę mało praktyczne. Ja tam wolę zainstalować na komórce program do internetowego radia i nie martwić się czy złapię FM czy nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.