Facebook Google+ Twitter

Radio wysyła samoloty w kosmos

W niedzielę, 18 kwietnia, w wiadomościach o godz. 11.30 prezenterka radia RMF FM wysłała samoloty na pułap ponad 6 tysięcy kilometrów. Drobne przejęzyczenie może mieć w sieci swoje drugie życie.

"Polska przestrzeń powietrzna jest już otwarta, ale jedynie dla samolotów rejsowych lecących na wysokości powyżej 6 tysięcy kilometrów" - dowiedziałem się z Faktów w RMF FM. Oczywiście w newsie chodziło o metry, bo na podanej wysokości panuje już kosmiczna próżnia. Po prostu wkradło się przejęzyczenie.

W pierwszej chwili uznałem, że się po prostu przesłyszałem. Chwila szukania w internecie i na stronie radia znalazłem możliwość odsłuchania poprzednich informacji. Nie pomyliłem się. Do obiegu wprowadzono błędną informację. I zostanie tam na długo.

W sieci nic nie ginie. Informacja jest powielana i wędruje. Ktoś ją zacytuje, ktoś postawi tezę na jej podstawie a ktoś użyje jej jako argumentu w dyskusji na forum. Może jakiś nieroztropny uczeń przepisze ją do swojej pracy domowej? Może inny dziennikarz zacytuje ją w swoim następnym artykule? Siła nadajników nie ogranicza sieci. Skąd można wiedzieć, gdzie wypłynie błąd następnym razem? Dla ilu licencja ogólnopolskiego radia wyda się wystarczającą gwarancją rzetelności?

W porównaniu do wiadomości związanych z uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej, prewencyjne uziemienie dziesiątek samolotów wydaje się po prostu błahe. Dla dziennikarzy komentujących ostatnie tragiczne wydarzenia niemal 24 godziny na dobę, ładunek emocjonalny może być przytłaczający. Nic dziwnego, że popełniają błędy. Ciekawe jednak, ile jeszcze innych, 'mniej' ważnych informacji zostało przekręconych?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.04.2010 10:23

Podejrzewam, że pośpiech z przekazywaniem informacji jest przyczyną popełnianych błędów. Podobnie wygląda sprawa rzetelnością:) Biorąc nawet pod uwagę ostatnie wydarzenia w kraju, to stacje telewizyjne prześcigały się w relacjonowaniu i w jednym czasie podawana ilość ofiar diametralnie się różniła, aż za bardzo.... Cenne spostrzeżenia 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Michał
To prawda, a mylić się jest rzeczą ludzka. Problem polega jednak na tym, że w Sieci coraz trudniej odróżnić ziarno od plew. Sądzę, że w takim tempie potrzebne będą niedługo nowe narzędzia zdolne do krzyżowego porównywania wyszukanych odpowiedzi pod względem rozbieżności w faktach i liczbach przez nie cytowanych. Problem polega na tym, że model tradycyjnych mediów nie może być bezpośrednio transponowany na media elektroniczne, gdyż one po prostu inaczej działają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi. Jesteśmy tylko ludźmi ;) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

to prawda...
jak ktoś zajmuje się zawodowo przekazywaniem informacji, powinien zwracać uwagę na to, co "puszcza w świat"...

mnie jeszcze irytują literówki obowiązkowo dodawane do 90% artykułów na gazeta.pl, ale to tak na marginesie ;)

dzięki za tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.