Facebook Google+ Twitter

Radioaktywne grzyby z Białorusi trafią do Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-21 19:48

Radioaktywne grzyby z Białorusi trafiają na europejskie rynki. Jednym z odbiorców jest także Polska - informuje agencja DPA - powołując się na wypowiedzi szefa Białoruskiej Narodowej Komisji Ochrony przed Substancjami Radioaktywnymi.

Zdaniem Jakowa Kenigsberga - to wina przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Według białoruskiego naukowca - normy obowiązujące w jego kraju znacznie przewyższają standardy przyjęte przez Wspólnotę. Dzięki temu grzyby, które nie mogą trafić do białoruskich sklepów są sprzedawane na Zachodzie. Według Kenigsberga spore ilości kurek, zawierających wysoki poziom substancji radioaktywnych, kupują polscy handlarze. Takie informacje nie dotarły jeszcze do polskiej ambasady w Mińsku - poinformowała rzecznik, Monika Sadkowska.
Białoruś została uznana za kraj najbardziej dotknięty skutkami katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Do awarii doszło 26 kwietnia 1986 roku. W jej wyniku aż jedna czwarta terytorium Republiki została wyłączona z upraw. Zdaniem białoruskich dziennikarzy - są osoby, które mogą zarobkowo trudnić się zbieraniem grzybów na tych terenach. Dziennikarze nie wykluczają, że mogą nawet funkcjonować tam dzikie, grzybie uprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.