Facebook Google+ Twitter

Radioaktywny pył z elektrowni Fukushima przedostał się do Europy

Część radioaktywnego pyłu, powstałego podczas katastrofy japońskiej elektrowni jądrowej, dotarła do Europy - nad Islandię. Rozprzestrzenienie się radioaktywnego pyłu nad północną półkulą to kwestia tylko kilku dni – twierdzi Andreas Stoll, naukowiec z Instytutu Badań Powietrza w Norwegii.

Radioaktywny pył przez Pacyfik, Amerykę Północną i Ocean Atlantycki dotarł do Islandii.

Naukowcy twierdzą, że liczba wykrytych cząstek pyłu radioaktywnego jest znikoma i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. "Jest to niewielka ilość cząstek z uszkodzonej elektrowni Fukushima I w Japonii" - informuje newsru.com.

Czytaj też: Japonia. W elektrowni jądrowej nieoczekiwanie wzrasta promieniowanie i temperatura

Czytaj też:Japonia. Promieniowanie w wodzie przekracza dopuszczalną normę dla niemowląt

Powietrze znad japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, które napłynie nad Polskę nie będzie radioaktywne - poinformowała Polska Akademia Nauk. Według prognoz masa powietrza za kilka dni dotrze nad nasz kraj - poinformowała TVN24.

Zdaniem ekspertów nawet jeśli nad Polskę dotrze chmura zanieczyszczona radioaktywnymi pierwiastkami, to nie musimy się jej obawiać. Im dalej chmura oddala się od Japonii, tym jest rzadsza, a stężenie radioaktywnych pierwiastków mniejsze.

"- Chmura, która uformowała się po awarii elektrowni Fukushima I, jest bardzo mała i na pewno nikomu nie zaszkodzi. Nawet w Rosji czy w USA; w Polsce jest to zupełnie wykluczone – powiedział doc. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej."

Poprosiłam o opinię prof. Mirosława Dakowskiego, który jest wybitnym uczonym w dziedzinie energii atomowej. -Bez obaw, nie ma powodów do niepokoju. Spokojnie- powiedział Dakowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Yy
  • Yy
  • 26.03.2011 23:38

Przepraszam! Gdzie mogę się położyć? Aaa.... histeria!!! Uciekajmy na Księżyc, tam przecież musi być brak promieniowania. Ta cała medialna panika jest niepotrzebna i szkodliwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.