Facebook Google+ Twitter

Radioaktywny transport przejechał przez Polskę

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" twierdzi, że dwa tygodnie temu przez Polskę przejechał tajny transport wysokowzbogaconego uranu.

Wnętrze pomieszczenia reaktora w Instytucie Energii Atomowej w Świerku / Fot. Tomasz HensSiedem ciężarówek z uranem przejechało przez Warszawę, by udać się do Gdyni, a stamtąd na Syberię przez Murmańsk. Transport zawierał zużyte paliwo z z Instytutu Energii Atomowej w Świerku. Materiał był wzbogacony do 80 procent, czyli potencjalnie mógłby zostać wykorzystany do produkcji broni atomowej.

To nie pierwszy transport zużytych materiałów radioaktywnych, który przejechał przez nasz kraj. Podobna akcja miała miejsce w marcu. Akcje są częścią amerykańsko-rosyjskiej umowy, zgodnie z którą oba kraje zobowiązały się do składownia odpadów na swoim terytorium. Koncentracja materiału ma zwiększyć jego bezpieczeństwo i zapobiec przejęciu go przez terrorystów.

Od 2004 roku usunięto uran z 18 krajów, w tym z pięciu tylko w ciągu ostatniego roku. Były to Rumunia, Libia, Taiwan, Turcja i Chile. Transport z Polski popłynął specjalnie przygotowanym statkiem do Murmańska, a stamtąd na Syberię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Arek Cis
  • Arek Cis
  • 18.01.2011 18:33

Oto transport. Najpierw na ciezarowkach a potem pociagiem ech

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/poland/8053159/Mission-to-stop-nuclear-terrorism.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
sg2
  • sg2
  • 12.10.2010 19:41

przecież piszą o ośmiu ciężarówkach a nie o żadnym pociagau

Komentarz został ukrytyrozwiń
SG
  • SG
  • 12.10.2010 16:23

Odbywało się to najprawdopodobniej w niedzielę 2.10.2010. Byłem wtedy na dworcu Wschodnim w Warszawie. Przez ponad 45min w okolicach stacji latał śmigłowiec wojskowy. Prawdopodobnie gdzieś na torach odbywał się przeładunek lub eskortowali pociąg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.