Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21475 miejsce

Radiostacja, która rozpętała II wojnę światową (cz. I)

W latach 1930-35 Niemcy zbudowali około 15, ponad 100-metrowych drewnianych wież, służących jako średniofalowe anteteny nadawcze. Z wierzchołka gliwickiej wieży dostrzec można nawet Tatry, zachodnie pasma Beskidów i Górę Świętej Anny.

Zapis na tablicy nie wymaga żadnego komentarza, mówi sam za siebie. fot. Artur Czok / Fot. artczokDrewniana wieża nadawcza w Gliwicach o wysokości 111 metrów, posiada status najwyższej na świecie konstrukcji zbudowanej z drewna. Obecnie wieża wraz kompleksem budynków tworzy Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Z wieży przy doskonałej pogodzie można dostrzec Tatry, zachodnie pasmo Beskidów i Górę Świętej Anny.

W latach 1930-1935 Niemcy przystąpili do budowy 15 ponad stumetrowych drewnianych wież nadawczych. Dlaczego drewnianych? Bowiem z żelaznych fale radiowe nie wydostałyby się
na zewnątrz (klatka Faradaya). Tym razem umożliwiały to pionowe zawieszenia średniofalowych anten o lepszych walorach emisyjnych. Na Śląsku poza Gliwicami zbudowano podobną wieżę we Wrocławiu, wysoką na 140 metrów. Po latach ostała się jedynie gliwicka.

70 lat temu ten budynek stał się koronnym świadkiem Goebelsowskiej propagandy. Niemcy przebrani w polskie mundury dokonali brutalnego ataku na własną radiostację, wmawiając światu, że Polacy rozpętali II wojnę światową Fot. Artur Czok / Fot. artczokDo budowy wykorzystano różnej grubości belki modrzewia, przeważnie prostokątne i kwadratowe, które zamiast śrubami stalowymi (rdzawiącymi) łączono mosiężnymi i
kołkami.. W sumie zużyto około 16 tysięcy śrub o różnych długościach i przekroju. Wieża jest osadzona na czterech potężnych 87-tonowych blokach betonowych, stanowiących solidny fundament.

W przeddzień wybuchu II wojny światowej, w dniu 31 sierpnia 1939 roku, Niemieccy spadochroniarze przebrani w polskie mundury, spacyfikowali radiostację. W ten sposób chciano wmówić światu, iż Polska rozpętała II wojnę światową. Radiostacja działała do 22 stycznia 1945 roku, kiedy miasto zajęła Armia Czerwona. W maju Rosjanie przekazali obiekt władzom polskim i od 23 października 1945 roku zaczęło się regularne nadawanie audycji Polskiego Radia w Katowicach. W roku 1950 w Rudzie Śląskiej wzniesiono maszt antenowy, który odtąd przejął emisję programu, a Gliwice stały się w tym czasie „zagłuszarką” rozgłośni zagranicznych, głównie Radia Wolna Europa. Zagłuszanie zlikwidowano dopiero w 1956 roku, w ramach tzw. odwilży październikowej.

Obecnie wieża anteny radiowej w majestacie pełnego blasku przyciąga tłumy turystów z kraju i zagranicy. fot. Artur Czok / Fot. artczokW 2002 roku miasto odkupiło cały kompleks od Telekomunikacji Polskiej SA i przekazało we władanie miejscowego muzeum, które w dawnej radiostacji utworzyło Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. Obecnie po remoncie zachowawczym, radiostacja gliwicka służy celom edukacyjnym jako miejsce historyczne, wpisane do rejestru zabytków, w którym zachowało się jeszcze sporo oryginalnej aparatury radiowej z tamtych czasów. Dawną posesję przekształcono w ogólno dostępny park z alejkami i ławkami dla spacerowiczów, a także podświetloną fontanną.

31 sierpnia 2009 roku, w ramach ogólnopolskich obchodów upamiętniających 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, wieża gliwickiej radiostacji doczekała się barwnej iluminacji. Każdego dnia o zmierzchu kilka tysięcy diod LED oświetla wieżę, tworząc wokół całej posesji bajeczną atmosferę, która przyciąga spore rzesze turystów z kraju i zagranicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa relacja. Należy pamiętać o tej wieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za miłe słowa uznania. Postaram się wygrzebać i opublikować podobnych tematów (zapomnianych)jeszcze więcej.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również dołożę kilka słów podziękowania za ten materiał. I dodam jeszcze że coraz rzadziej się mówi i pisze o incydencie w radiostacji gliwickiej. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Rajmundzie, fachowe przedstawienie tematu. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2010 18:24

Prowokacja gliwicka to bardzo znany element historii II wojny światowej. Az dziw, ze nikt jeszcze o tym nie napisał.

Podziękowania dla autora.

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe informacje, nigdy nie słyszałam o tej wieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.