Facebook Google+ Twitter

Radiowa Dwójka przeżywa kryzys

– Myśmy się przecież dotychczas na wszystko godzili. Teraz granica naszej odporności została przekroczona – mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, zastępca dyrektora Programu Drugiego Polskiego Radia.

Jutro zespół Programu Drugiego Polskiego Radia będzie strajkował przeciwko trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się stacja. Zagrożenie upadkiem zmusiło pracowników radia
do akcji protestacyjnej.

Zamiast tradycyjnego słuchowiska usłyszymy historyczny sygnał Dwójki oraz śpiew ptaków. Przez 24 godziny dziennikarze będą powtarzać tekst protestacyjny: "Szanowni Państwo, to jest akcja protestacyjna Zespołu Programu Drugiego. Nasze istnienie jest zagrożone m.in. na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu. Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną. Tylko zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: "Requiem dla Dwójki". Nie skazujmy radia publicznego na milczenie.

Jest to reakcja na katastrofalną i ciągle pogarszającą się sytuację finansową polskiej stacji. – Już w styczniu było wiadomo, że budżetu z tego roku nie możemy porównywać z tymi z minionych lat, które i tak nie były najlepsze – mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. – W tej chwili nasz budżet spadł aż o 50 proc. w stosunku do ubiegłego, skromnego roku – dodaje.

Program Drugi ratował się jak mógł. Niektórzy pracownicy pogodzili się ze spadkiem wynagrodzeń, a byli także i tacy, którzy w akcie desperacji zdecydowali się pracować za darmo, aby uchronić stację przed upadkiem. Za obecny kryzys finansowy rozgłośnia wini polskich polityków. – Jesteśmy anteną, do której nie byli i nie będą zapraszani politycy. Zajmujemy się wyłącznie kulturą w związku z czym nie wchodzimy w zakres politycznych zainteresowań – żali się Małaszko-Stasiewicz.

To pierwsza działanie tego typu w historii Polskiego Radia. Według członków zespołu radiowej Dwójki jest jednak konieczne. Są oni bowiem przekonani, że tylko w taki sposób mogą zwrócić na siebie uwagę polityków zainteresowanych wyłącznie sprawami mediów publicznych. Protest rozpocznie się w środę 8 lipca o godzinie 6 rano.

Źródło:
tvn24.pl
gazeta.pl
pomorska.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.