Facebook Google+ Twitter

Radlin: SMS zamiast syren!

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-23 13:22

Wybuchł pożar i jest potrzebna pomoc OSP? Radlińscy strażacy będą o tym wiedzieli w kilka sekund, bo odpowiednie powiadomienie dostaną błyskawicznie... na swój telefon komórkowy.

fot. Dziennik ZachodniAlarmowe SMS–y wkrótce być może na stałe zastąpią tradycyjne strażackie syreny. W połowie października w obu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Radlina został zainstalowany terminal GSM. Za jego pomocą, w kilka chwil, wiadomość o alarmie pożarowym trafia na komórki wszystkich czynnych strażaków z danej jednostki.

– Za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej, czyli popularnego SMS–a, system informuje o alarmie pożarowym znacznie skuteczniej niż tradycyjne syreny. Dźwięk syreny nie jest słyszany we wszystkich częściach miasta. Na pewno nie usłyszy go też strażak, który wyjechał na przykład do Rybnika czy Wodzisławia. Wiadomość tekstowa jest szybsza i pewniejsza – mówi Jacek Jędrzejek, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Radlinie–Biertułtowach.

Budowa terminali dla obydwu jednostek kosztowała urząd miasta 5,2 tys. zł.

Zdalnie sterowane


SMS–y z terminala mogą być wysyłane do wszystkich strażaków posiadających telefony komórkowe albo tylko do wybranych zastępów lub osób. System ten pozwala na zdalne uruchamianie syreny w OSP Biertułtowy czy OSP Głożyny z powiatowego stanowiska kierowania, które mieści się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

MIROSŁAWA KSIĄŻEK – Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.