Facebook Google+ Twitter

Radni bez wyborów. Tylu chętnych, ile miejsc

W 991 okręgach wyborczych w Polsce wybory samorządowe nie odbędą się. Powód jest prosty: zarejestrowało się tylu kandydatów, ile jest mandatów. Szczęśliwcy automatycznie zostaną więc radnymi.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wybory_2006_RB.JPG&filetimestamp=20061126121939Dotyczy to ponad 1000 kandydatów z różnych list wyborczych. W myśl art. 188 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, jeżeli w okręgu wyborczym w wyborach do rady gminy zarejestrowana liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym lub od niej mniejsza, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na radnych terytorialna komisja wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów. Taka sytuacja ma miejsce w sumie w 420 gminach.

Dotyczy ona głównie okręgów, w których do obsadzenia jest jeden lub dwa mandaty. Ale na przykład w gminie Rąbino (woj. zachodniopomorskie) w okręgu pięciomandatowym zarejestrowano tylko jedną listę z pięcioma nazwiskami. Listę zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców „Zgoda”.

Najwięcej okręgów, w których nie odbędzie się głosowanie, znajduje się w województwach
mazowieckim (174) i podlaskim (133). Najmniej w zachodniopomorskim (18) i lubuskim (18).
Podobna sytuacja miała miejsce podczas poprzednich wyborów. Wtedy prawie 1200 radnych w 1020 okręgach wyborczych uzyskało mandaty bez głosowania.

Źródło:rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.