Facebook Google+ Twitter

Radni Lipnicy wreszcie wznowili obrady

Siedem miesięcy - tyle potrzebowali radni z Lipnicy, by wznowić przerwane obrady. Wczoraj w nocy, po kolejnych mediacjach wojewody z radnymi, udało się wybrać nowego przewodniczącego oraz jego zastępcę.

Radni z Lipnicy po siedmiu miesiącach wybierają nowego przewodniczącego / Fot. fot. Dawid Serafin Pat w lipnickiej radzie trwał od września 2008 roku. Wtedy radni opozycji, przy wsparciu czterech członków koalicji odwołali, podczas obrad dotychczasowego przewodniczącego Jarosława Marca. Obowiązek prowadzenia posiedzenia sesji spadł na wiceprzewodniczącą, która natychmiast po odwołaniu Marca, sama złożyła rezygnacje w trybie natychmiastowym i wyszła z sali.

- Konflikt jest bardzo złożony i to, co się stało było wynikiem wielu problemów, które już narastały od 2006 roku, a może i nawet od 2002 – wspomina Marzec. Całe zamieszania bardzo mocno przeżywał proboszcz miejscowej parafii. – W dużych społecznościach miejskich wyborcy zazwyczaj nie wiedzą, na kogo głosują tutaj jest inaczej. Tu wszyscy się znamy. Ten konflikt niestety spowodował pewien podział naszego lokalnego społeczeństwa – ocenia cała sytuacje ksiądz prałat Zbigniew Kras. Ksiądz prałat już w listopadzie próbował pogodzić zwaśnione strony. – Proboszcz w takiej społeczności to w pewnym sensie osoba publiczna. Moim celem było doprowadzić w ogóle do spotkania zwaśnionych strony i to się udało. Potem została mi już tylko modlitwa – dodaje ksiądz Kras. Ksiądz prałat jako pierwszy próbował zażegnać konflikt / Fot. fot. Dawid Serafin

Porozumienie udało się osiągnąć dopiero wczoraj późnym wieczorem w obecności wojewody. – Ciężko powiedzieć w jakim kierunku pójdą nasze rozmowy. Są dwie możliwości: albo dojdziemy do porozumienia albo będzie trzeba wprowadzić komisarza – mówił przed spotkaniem Jarosław Marzec. Radnym Lipnickim jednak po ponad trzy godzinnej naradzie udało się podpisać porozumienie. – Wierze w mądrość tych radnych. Cieszę się, że wszyscy wykonali krok w tył, by iść teraz razem do przodu. Tu nie chodziło przecież o kwestie merytoryczne, ale personalne – powiedział Wiadomosciom24.pl zaraz po spotkaniu Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys.

Podpisanie porozumienia to tylko początek. Nikt nie wie, czy radni będą go przestrzegać. – Dobrze, że doszło do porozumienia. To tak jak w rodzinie - jeśli jest konflikt dąży się do porozumienia. Pytanie tylko na ile będą chęci z obu stron, by teraz razem współpracować – ocenia porozumienie Jacek Piotrowski, pomagający w redakcji portalu internetowego Wirtualna Lipnica. Także sami radni nie składają jasnych deklaracji co do wiary w trwałość porozumienia. – Mam nadzieje, że się uda – odpowiada Marzec. – Nie wiem, wszystko zależy od wielu czynników – dodaje Jan Włodarczyk. Mieszkańcy Lipnicy czekali wczoraj do późnych godzin wieczornych, by poznać wyniki rozmów / Fot. fot. Dawid Serafin

Wczorajsze rozmowy spowodowały również, że dotychczasowa koalicja stała się opozycją. A opozycja została stroną rządzącą. – To trudne przejmować obowiązki w takiej chwili, ale wszystko co piękne, rodzi się w bólach – mówił Tomasz Gromala, nowy wiceprzewodniczący rady.

Sesja, która wczoraj została wznowiona, jest kontynuacją wrześniowej. Radni skupili się wczoraj tylko na wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Nowym przewodniczącym został Jan Włodarczyk a jego zastępcą Tomasz Gromala. – Mamy dziś 6 maja, można powiedzieć, że zegar zatrzymał się w tej sali we wrześniu. Teraz musimy pracować, by nadrobić stracony czas – mówił zaraz po wyborze nowy przewodniczący.

Jednak już pierwsze głosowanie nad wyborem przewodniczącego pokazało, jak wiele pracy czeka radnych z Lipnicy. Pomimo porozumienia, nowa opozycja zagłosowała przeciw kandydatom zaproponowanym przez świeżo upieczoną koalicję. – To pokazuje jak wiele czeka ich pracy. Mieli dwie opcje do wyboru: albo „za” albo „przeciw”. Jeśli już nie chcieli głosować "za", mogli dyplomatycznie wrzucić puste kartki – ocenia Jacek Piotrowski.

Prawdziwym sprawdzianem dla radych będzie dzisiejsza sesja, podczas której muszą zając się wieloma istotnymi kwestiami, które w ostatnich siedmiu miesiącach zeszły na dalszy plan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.