Facebook Google+ Twitter

Radni PiS chcą zakazać używania foliowych torebek

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-05-22 08:21

Tony foliowych toreb fruwają po całym mieście - alarmują łódzcy radni Prawa i Sprawiedliwości. Zaśmiecają Łódź, fatalnie wpływają na środowisko, trzeba je jak najszybciej zastąpić ekologicznymi, papierowymi torbami. W jaki sposób? Według radnych PiS, trzeba prawnie zakazać dystrybucji jednorazówek. Czy to się może udać...?

Radni PiS chcą zakazać używania foliowych torebek w supermarketach i na stacjach benzynowych / Fot. Dziennik ŁódzkiFoliowe torebki są nieodłącznym dodatkiem do zakupów w hipermarkecie, osiedlowym warzywniaku, na stacji benzynowej. Klienci chętnie z nich korzystają, bo są wygodne i najważniejsze: darmo. Według Marioli Zawadzkiej, która robiła wczoraj zakupy w hipermarkecie przy al. Piłsudskiego, jednorazówki ułatwiają życie. - Nie trzeba nosić siatek, toreb ani koszyków - argumentowała. - Robię zakupy wracając z pracy do domu, gdyby nie foliówki, nie miałabym ich w co zapakować.

Z kolei Marcin Ratajczyk, klient tego samego hipermarketu, wskazuje na jeszcze jedną zaletę foliowych toreb: są wytrzymałe. - Większe zakupy robimy z żoną raz w tygodniu, nie wyobrażam sobie zapakowania do papierowej torby butelek z napojami i kartonów z sokami - wyjaśnia. - Przecież nie doniósłbym tego nawet do samochodu, a foliówka nie pęknie od takich ciężarów. Poza tym u nas jednorazówki służą jeszcze jako torby na śmieci. Po co kupować worki, skoro te mamy darmo.

Co na to właściciele sklepów? Przemysław Skory, rzecznik hipermarketów TESCO, podkreśla, że dodawanie jednorazówek do zakupów jest obowiązkiem sklepu, a nie przywilejem klienta. - Oprócz foliówek wystawiamy też kartony po bananach, w które można zapakować zakupy. Są bezpłatne - mówi Skory. - Dodatkowo oferujemy torby z tworzyw sztucznych. Trzeba za nie zapłacić, a po zużyciu można je wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne.

Z kolei sieć francuskich hipermarketów sukcesywnie organizuje akcje ekologiczne, oferując klientom kartonowe opakowania. Jednak z obserwacji pracowników hipermarketów wynika, że największym powodzeniem wśród klientów cieszą się... torebki z folii. To samo zauważyli sprzedawcy w osiedlowych sklepikach.

- Nasi klienci żądają wręcz torebek, nawet jeśli kupują tylko jogurt albo sok - mówi Iwona, ekspedientka ze sklepu spożywczego przy ul. Piotrkowskiej. - Ile pretensji się nasłuchałam, kiedy ich zabrakło. Proponowałam papierowe, wzięło kilka osób.

Tymczasem radni PiS zapowiadają, że przygotują projekt uchwały, zakazującej albo ograniczającej dystrybucję foliowych jednorazówek. Z tym może być jednak kłopot, bo według prawa, lokalni radni mogą jedynie zaapelować do właścicieli sklepów, by ograniczyli dystrybucję toreb foliowych na rzecz papierowych. Nie mogą im natomiast niczego zakazać. Zakaz używania jednorazówek może wprowadzić Sejm, ale posłowie mają chyba poważniejsze problemy do rozwiązania. Dlatego łódzkim radnym PiS pozostają apele. Nie tyle do właścicieli sklepów, ile do klientów. Bo jeśli kupujący nie będą korzystać z foliowych torebek, nie trzeba będzie ich dodawać do zakupów.

Monika Pawlak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.