Facebook Google+ Twitter

Radni przeciw kopalni i za nabyciem Fali przez miasto

Łódzcy rajcy mieli niejednokrotnie trudny orzech do zgryzienia na dzisiejszej sesji. Samorząd zajmował się m.in. Falą, kopalnią w Rogóźnie i MOW przy ul. Łucji.

Ostatecznie miasto kupi od słoweńskiego Makro5 pozostałe 83 procent udziałów w Aquaparku Fala, zdecydowała głosami PO i PiS rada miejska. Dzięki temu Łódź stanie się jedynym właścicielem upadającego kąpieliska.

Po niespełna roku funkcjonowania, Aquapark - na skutek nieumiejętnego zarządzania przez słoweńską firmę - wpadł w poważne kłopoty finansowe (ok. 56 mln zł długów, m.in. wobec ZUS, zakładu energetycznego, wodociągowego i z tytułu zaciągniętych w euro krótkoterminowych pożyczek na inwestycje) i grozi mu widmo bankructwa. Miasto zapłaci za nowe udziały 17,75 mln zł. W wyniku toczących się od początku miesiąca negocjacji ze Słoweńcami, zmienił się zarząd i rada nadzorcza spółki. Prezesem Fali został Sławomir Antos, dotychczas dyrektor Wydziału Gospodarowania Majątkiem UMŁ. Udało mu się m.in. odroczyć spłatę zaległych zobowiązań wobec wierzycieli kąpieliska. Aby przyciągnąć łodzian na basen, Antos zapowiedział również od marca znaczną obniżkę cen biletów.

Radni jednomyślnie podjęli stanowisko przeciwko budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w pobliskim Rogóźnie. Kopalnia byłaby zagrożeniem ekologicznym także dla Łodzi - mogłaby doprowadzić do degradacji Lasu Łagiewnickiego i okolic, zmienić miasto w step lub pustynię, zanieczyścić powietrze. Przeniesienie jej z Adamowa wcale nie oznaczałoby utworzenia w województwie nowych miejsc pracy. Jak twierdzi poseł Marek Matuszewski, zatrudnienie w niej mają już zapewnione obecni wykwalifikowani pracownicy z Adamowa.

Do ministra kultury rajcy wystosowali apel o umieszczenie projektu Specjalnej Strefy Sztuki, jednego z ważniejszych elementów budowy EC-1 Nowego Centrum Łodzi, na liście projektów podstawowych złożonych w ramach konkursu Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Jeśli minister nie zmieni zdania, miasto nie dostanie środków unijnych na budowę SSS, co może poważnie zagrozić realizacji projektu.

Kolejna wywołująca wiele emocji uchwała dotyczyła likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 przy ul. Łucji. Jak wynika z doniesień łódzkich mediów, w MOW dzieciom nieobca jest przemoc i gwałty. Sam ośrodek też nie jest w najlepszym stanie sanitarnym. Dlatego rajcy zdecydowali, że w takim kształcie nie powinien istnieć. Mieszkańcy Łodzi mają być odpowiednio wcześniej - na 40 i 20 dni przed rozpoczęciem prac - informowani o planowanych remontach i modernizacjach dróg. Uchwałę zaproponowała Doraźna Komisja ds. Organizacji Ruchu Drogowego.

Rajcy zgodzili się również na powołanie Doraźnej Komisji ds. Rodziny i Pomocy Społecznej, o co po raz trzeci wnioskował radny PiS Piotr Adamczyk. W komisji zasiądą głównie radni PiS i John Godson z PO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.