Facebook Google+ Twitter

Radni rzucili rękawicę groźnemu zabójcy Polek

32 dwunastolatki zostaną zaszczepione na koszt miasta przeciwko wirusowi HPV. Taką decyzję podjęła na wczorajszej sesji łódzka Rada Miejska.

Radne A. Adamska-Makowska i M. Niewiadomska-Cudak nakłaniają do szczepienia się przeciwko wirusowi HPV / Fot. Ewelina Koper- Wirus HPV wywołuje raka szyki macicy, a jest to jeden z najdotkliwszych dla Polek - pod względem liczby zgonów - nowotwór złośliwy. Stopień umieralności od wielu lat się nie zmniejsza, mimo iż medycyna zrobiła znaczne postępy - mówi radna Anna Adamska-Makowska inicjatorka akcji. Co roku choroba wykrywana jest u 3,5 tys. Polek, a połowa z nich umiera, gdyż rak został zbyt późno zdiagnozowany.

Darmowe szczepionki otrzymają dziewczynki z pogotowi opiekuńczych i domów dziecka. - Niestety, ale te zastrzyki są bardzo drogie. Będziemy wnioskować, aby w przyszłym roku zwiększyć liczbę dzieci objętych szczepieniami - dodaje radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

Koszt trzech dawek to około 1,5 tys. zł, a koszt zaszczepienia wszystkich 32. nastolatek - 50 tys. zł. Środki mają pochodzić z tzw. kapslowego, czyli dochodów miasta z wydawania koncesji na sprzedaż alkoholu.

Podobną inicjatywę podjęły także inne polskie samorządy - m.in. warszawski. Do szczepienia się przeciwko rakowi szyjki macicy namawiają ponad partyjnymi podziałami posłanki - w tym łódzka parlamentarzystka Joanna Kluzik-Rostkowska oraz prezydentowa Maria Kaczyńska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zaszczepienie 32 dziewczynek, to może kropla w morzu potrzeb, ale zawsze więcej niż zero. Budżet miasta nie jest jednak z gumy i nie można objąć programem wszystkich nastoletnich łodzianek - bynajmniej nie od razu. Szczególnie, że budżet na ten rok jest jeszcze negocjowany. Radni zapewnili, że w 2010 r. przeznaczą na ten cel więcej środków, jednak bez zgody prezydenta miasta tego zrobić nie mogą. Takie jest prawo.

Podobny pilotażowy program zdrowotny już w Łodzi funkcjonuje - w ub. roku radni zafundowali osobom starszym 10 tys. szczepionek przeciwko wirusowi grypy. Rozeszły się jak świeże bułeczki. W tym roku pieniędzy na ten cel ma być znacznie więcej. Konkludując, nie uważam, że są to działania propagandowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie akcje jak podjęta przez Samorząd Łódzki uważam za wybitnie propagandową a nie praktyczną. Co to znaczy zaszczepienie 12 dziewczynek, p-ko tej strasznej chorobie, kiedy tysiące dziewczynek pozostanie zagrożonych tą chorobą. Przestańmy w końcu prowadzić takie akcje propagandowe a Resort Zdrowia niech w końcu opracuje jakiś program zwalczania tego problemu.
To jest tak jak np. za darmo mogą się zbadać na mamografie kobiety, które nie ukończyły 60 lat. A co ze starsze? Mogą sobie umierać bo już dość pożyły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.