Facebook Google+ Twitter

Radni zadecydowali, że wraki mają znikać z łódzkich ulic

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2010-03-18 11:33

Porzucone samochody będą zabierane z ulic na parkingi, a jeśli po sześciu miesiącach nikt się po nie zgłosi - będą utylizowane jako własność gminy Łódź.

Na początek Rada Miejska przegłosowała zgodę na złomowanie 10 wraków, najstarsze stoją na policyjnym parkingu od 2003 i 2005 roku.

Złomowanie samochodu kosztuje. Często kwota przekracza realną wartość auta, dlatego ich właściciele zwyczajnie porzucają je na ulicach, osiedlowych parkingach czy trawnikach. Dotychczas praktyka była taka, że tylko wraki pozbawione tablic rejestracyjnych były usuwane. Te z tablicami nie, bo straż miejska lub policja musiały najpierw ustalić właściciela, co z reguły było czasochłonne i często prowadziło donikąd, bo na przykład samochód kilka razy zmieniał właściciela i nie sposób było dotrzeć do tego ostatniego.

Teraz okazało się, że problem można rozwiązać, a miasto nic na tym nie straci. Prawo o ruchu drogowym pozwala na usuwanie aut pozbawionych tablic rejestracyjnych lub w takim stanie, że wiadomo, iż już nie nadają się do jazdy. Uprawnienia takie mają policja i straż miejska. Mundurowi będą odstawiać samochody na specjalny parking, który 1 maja powstanie przy ul. Ekologicznej. W ciągu sześciu miesięcy od ściągnięcia wraka z ulicy służby będą miały czas, by odnaleźć właściciela samochodu i zmusić go do złomowania auta, a przede wszystkim zapłacenia za holowanie na parking. Jeśli właściciela nie da się ustalić, auto przejdzie na własność gminy Łódź, która będzie wraki złomować na własny koszt. Ale nie straci, bo za każdy wrak miasto dostanie około 4 tys. zł. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Okazuje się, że Łódź jest jednym z ostatnich dużych miast, które dotąd nie korzystało z takiego rozwiązania problemu wraków.

Monika Pawlak
Czytaj więcej: http://lodz.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.