Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13631 miejsce

Radom. Dwie prapremiery i premiera w "Kochanowskim"

Już w najbliższą sobotę, 3 grudnia 2016 roku, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprosi na prapremierę sztuki Aleksandra Mardania "Niby matki, niby córki". Ale to nie jedyne nowe przedstawienie w repertuarze tej sceny.

Iwona Pieniążek i Paula Godusławska w najnowszej premierze Teatru Powszechnego w Radomiu. / Fot. Marian Strudziński/Teatr Powszechny w RadomiuUkraiński dramaturg, Aleksander Mardań, był jednym z jurorów odbywającego się niedawno w Radomiu XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Nie to pewnie jednak zaważyło na tym, że reżyser Jarosław Fedoryszyn wziął na warsztat jego sztukę "Niby matki, niby córki". Główne bohaterki, Katarzyna i Walentyna, są prostytutkami, na potrzeby bogatego i ekstrawaganckiego klienta udają matkę i córkę. Ale mężczyzna zamówił nie tylko kobiety, także domowe pierogi i rodzinną atmosferę - wszak zbliżają się święta i Nowy Rok, a wtedy każdy pragnie bliskości i planuje zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Nie inaczej jest i u bohaterów sztuki Mardania. Młodsza z kobiet pochodzi z rozbitej rodziny, miała swojego partnera; starsza też jest po rozwodzie, ma córkę, ale nie ma z nią kontaktu. W spowodowanym "sprawami zawodowymi" kontakcie znalazły rodzinny spokój, zrozumienie - jednym słowem to, czego brakowało im do tej pory. Wydaje się, że ich klient także nie miał sielskiego życia... Do roli "matki i córki" Fedoryszyn zaangażował Iwonę Pieniążek, aktorkę z jednym z najdłuższych staży zawodowych na radomskiej scenie i Paulę Godusławską, debiutującą w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Mężczyznę zagra czterech aktorów: Przemysław Bosek, Mateusz Brodowski, Mateusz Michnikowski (gościnnie) i Michał Węgrzyński. Scenografię do spektaklu, który grany będzie na scenie kameralnej radomskiego "Kochanowskiego" opracowała Alla Fedoryszyna.

"Mayday 2" w SylwestraTeatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. / Fot. Krzysztof Krzak
Jednocześnie ze sztuką Aleksandra Mardania w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu trwają próby do kontynuacji życiowych perypetii taksówkarza - bigamisty, bohatera komedii Raya Cooneya "Mayday 2" (pierwszą część w reżyserii Andrzeja Zaorskiego wciąż można oglądać na radomskiej scenie). Przedstawienie reżyseruje dyrektor teatru Zbigniew Rybka. Obok znanych już z pierwszej części bohaterów, tym razem do akcji wkroczy także ojciec wścibskiego sąsiada z góry i... dorastające dzieci. W rolach głównych wystąpią: Jarosław Rabenda, Joanna Jędrejek, Iwona Pieniążek, Marek Braun, Wojciech Ługowski, Dorota Szperlak i Adam Majewski. Premiera odbędzie się 31 grudnia 2016 roku.

"Łowca" po Nowym Roku
Z kolei na 14 stycznia 2017 roku zaplanowano kolejną prapremierę - tym razem będzie to sztuka "Łowca" autorstwa Dawn King w przekładzie Kamili Jansen w reżyserii i ze scenografią Waldemara Zawodzińskiego. Kostiumy zaprojektowała Maria Balcerek. Na scenie kameralnej radomskiego teatru wystąpią: Joanna Zagórska, Aleksandra Bogulewska, Karol Puciaty i Łukasz Stawowczyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak wynika z tekstu, widzowie radomskiego teatru będą mogli obejrzeć ciekawe przedstawienia.
Zostały one zarekomendowane w interesujący sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.