Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26295 miejsce

Radom. Komorowski i Kaczyński uczcili bohaterów Czerwca '76

W sobotę w Radomiu prezydent RP Bronisław Komorowski nadał protestującym w czerwcu 1976 robotnikom Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi. Na uroczystości przybył też prezes PiS Jarosław Kaczyński z Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim.

Obchody 25. rocznicy wydarzeń radomskich 1976 roku / Fot. Przemysław MaksymOkoło godziny 12 pod Pomnik Pamięci Robotników Czerwca '76 przyjechał Jarosław Kaczyński. Byłemu premierowi towarzyszyli Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, współtwórcy Komitetu Obrony Robotników. Część zebranych skandowała: ,,Jarek, Jarek”. Po złożeniu kwiatów pod kamieniem upamiętniającym ofiary protestu sprzed 35 lat, prezes wygłosił krótkie przemówienie. Stwierdził, że protesty robotników w czerwcu 1976 można uznać za jedno z najistotniejszych wydarzeń w drodze do odzyskania przez Polskę wolności.

Obchody 25. rocznicy wydarzeń radomskich 1976 roku / Fot. Przemysław MaksymJarosław Kaczyński dokonał krótkiego podsumowania tego, co wydarzyło się w Radomiu. - Nie w słowach, ale w czynach zmaterializowała się jedność miedzy dwoma grupami społecznymi; między polską klasą robotniczą i inteligencją – ocenił prezes PiS.

Antoni Macierewicz, który również zabrał głos, podziękował tym, którzy nie bali się podjąć walki z władzą. - To jest taki dzień, kiedy trzeba podziękować Radomiowi, robotnikom Radomia, Ursusa i setek innych miast w całej Polsce. Radom zapłacił wtedy szczególnie drogo. Radom zapłacił prześladowaniami przez dziesięciolecia - mówił Antoni Macierewicz.

Prezes PiS nie wziął udziału w oficjalnych uroczystościach po południu. Partię reprezentowali lokalni politycy.

Obchody 25. rocznicy wydarzeń radomskich 1976 roku / Fot. Przemysław MaksymPrezydent odznaczył bohaterów

Około godziny 17.30 pod pomnik przyjechał prezydent Bronisław Komorowski. Został przywitany przez prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka i przewodniczącego "Solidarności" Ziemi Radomskiej Zdzisława Maszkiewicza.

W pierwszej części uroczystości działaczom opozycji demokratycznej i uczestnikom wydarzeń sprzed 35 lat prezydent nadał Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi, a także po raz pierwszy Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony 5 sierpnia 2010 roku.

Prezydent Komorowski, który sam był zaangażowany w działalność opozycyjną w okresie PRL-u, zwrócił się do zebranych tymi słowami: - W rocznicę Czerwca '76 chcę podziękować za to, że możemy być razem, że możemy przesłać sygnał do całej Polski, iż nie tylko warto upamiętnić wszystko, co się tu działo przed 35 laty. Ale stąd warto też spojrzeć na Polskę, na Radom, na nas samych i ocenić, jak wiele się zmieniło.

Obchody 25. rocznicy wydarzeń radomskich 1976 roku / Fot. Przemysław Maksym- Któż z nas miałby odwagę myśleć wtedy, przed 35 laty, że nie tylko obalimy komunizm, że nie tylko zmienimy całą Polskę, ale również, że będziemy w normalnym świecie odgrywali istotną rolę? – mówił z dumą prezydent.

Bronisław Komorowski nawiązał do bieżącej sytuacji politycznej Polski. Zauważył, że po 35 latach nasz kraj obejmuje przewodnictwo w Radzie UE. – Czy ktoś z nas miałby odwagę pomyśleć wtedy, przed 35 laty, że nie tylko obalimy komunizm, nie tylko zmienimy całą Polskę, ale że będziemy w tym normalnym świecie odgrywali istotna rolę? - mówił prezydent.

Obywatele sprzeciwili się władzy

24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz poinformował w Sejmie o planowanych drastycznych podwyżkach cen niektórych artykułów konsumpcyjnych. Sposób, w jaki to uczynił, świadczył o całkowitej arogancji władzy.

25 czerwca w strajkach, które wybuchły na terenie 24 z 49 ówczesnych województw, uczestniczyło około 75 tys. osób. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do zmasowanych protestów ulicznych. Najbardziej dramatyczny przebieg miały starcia w Radomiu, gdzie spłonął budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Władze odpowiedziały represjami - doszło do fizycznego znęcania się nad protestującymi (tzw. "ścieżki zdrowia"), wyrzucania z pracy. Pod wpływem stanowczego sprzeciwu obywateli wycofano się z podwyżek, co Jaroszewicz ogłosił 25 czerwca 1976 r. w wieczornym wydaniu dziennika telewizyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jacek Malicki
  • Jacek Malicki
  • 27.06.2011 13:44

Przemek. Artykuł jest uczciwie napisany. Warto go przeczytać, by zrozumieć istotę wydarzeń 1976 roku, a także obecną sytuację polityczną w naszym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Przemysławie artykuł b.dobry a to był drobny błąd. Kancelaria Prezydenta to niestety..nic nie piszę bo przyjdą rano i kolbami w drzwi załomoczą szkoda...itd itp.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
kobe
  • kobe
  • 26.06.2011 22:52

Mnie się podoba,-lekko i bezstronnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mateusz
  • mateusz
  • 26.06.2011 21:24

Panie Przemysławie jest OK! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytający
  • czytający
  • 26.06.2011 18:20

Grzgorz Wink pisze "najwyższy czas na zastanowienie się nad sobą... "
Właśnie zastanów się nad sobą i nie bądź zawistny .Weź się w garść i niech ci żal du,,,py nie ściska .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Roman Karasiński - dziwny jakiś tekst i totalnie pokrętny sposób rozumowania...
Napisałem tylko, że na różnych innych portalach podają dokładnie tę samą informację. - Pierwszy raz owym odznaczeniem ktoś został udekorowany teraz w Radomiu.
Jeśli ktoś uważa to za wredne ględzenie to myślę, że najwyższy czas na zastanowienie się nad sobą...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Karasiński
  • Roman Karasiński
  • 26.06.2011 15:46

Grzegorzu Wink .Oj!!!!Złośliwiec jesteś !
Przeciez nie musisz tu sie produkować a pisać na innych portalach !!!!
Nikt Cię tu nie trzyma na siłę i nie każdemu sie podoba takie wredne ględzenie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka informacja o Krzyżu jest również w innych serwisach informacyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie,
zdanie, które uważa Pan za błedne przekazuje informację, którą otrzymałem wczoraj z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP
pozdrawaim
Przemysław Maksym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę poprawić błąd- a także po raz pierwszy Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony 5 sierpnia 2011 roku. To już antycypowanie Historii.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.