Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. W Święto Wojska Polskiego znów widowiskowo

Redakcja
Obchody w 2007 roku. Polska piechota naciera na bolszewików.
Obchody w 2007 roku. Polska piechota naciera na bolszewików. Elwira Stępień
Radomskie obchody 89. rocznicy Bitwy Warszawskiej zapowiadają się - podobnie jak w roku ubiegłym - widowiskowo. Radomianom zaprezentowane zostaną między innymi epizody z wojny polsko-bolszewickiej.

Jest to trzecia impreza tego typu odbywająca się w Radomiu, a traktująca o wydarzeniach 1920 roku. Pierwsza odbyła się w 2007 roku na radomskim Placu Konstytucji 3 Maja. Natomiast zeszłoroczne widowisko miało miejsce w parku im. Tadeusza Kościuszki. W tym roku tematem imprezy jest udział radomskich gimnazjalistów i harcerzy w walkach z bolszewikami. Stąd tytuł wydarzenia: "Cud nad Wisłą - Radomskie Orlęta 1920 roku".

- W bitwie udział weźmie około 100 osób - mówi Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii w radomskim III Liceum Ogólnokształcącym, główny organizator i autor scenariusza. Będą to członkowie grup rekonstrukcyjnych, harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego, młodzież szkolna i akademicka. Wcielą się oni w żołnierzy piechoty polskiej, ułanów a także żołnierzy piechoty oraz kawalerii bolszewickiej. Wsparcie "walczącym" zapewni także artyleria. Uczestnicy zaprezentują radomskiej publiczność między innymi ciężkie walki odwrotowe na linię Wisły, obraz walk w okopach oraz bolszewicką ofensywę wraz z towarzyszącymi jej grabieżami.
Widowisku towarzyszyć będą również inne atrakcje. W programie imprezy znajduje się także między innymi projekcja filmów i zdjęć archiwalnych, wystawa broni i uzbrojenia z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska Kamiennej oraz wystawa plakatów i dokumentów z 1920 roku. Zaciągnięta zostanie także uroczysta warta w kwaterze poległych w 1920 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Limanowskiego. Również młodzi pasjonaci historii i wojskowości znajdą coś dla siebie. Zabawa "Wstąp do armii! Broń Ojczyzny!" czyli "pobór ochotniczy" stanowić będzie żywą lekcję historii dla dzieci i młodzieży.

Widowisko z pewnością nie będzie ostatnim traktującym o tamtych wydarzeniach.
- Choć z pewnością będzie na co popatrzeć, to bitwa tegoroczna stanowi niejako próbę generalną przed przyszłorocznym widowiskiem - mówi Przemysław Bednarczyk, odpowiedzialny także za komentarz historyczny do imprezy. - Przypominam, że za rok świętować będziemy okrągłą, 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Rekonstrukcja będzie w związku z tym jeszcze bardziej widowiskowa - zapowiada Bednarczyk.

Głównymi organizatorami jest Hufiec ZHP Radom-Miasto oraz Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Udział wezmą także: Stowarzyszenie 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki, Stowarzyszenie Kawaleryjskie Związku Strzeleckiego „Beliniak”, Międzyszkolny Klub Jeździecki „Cwał”, Koło Historii Europy Wschodniej UMCS w Lublinie, Uczniowie III L.O. im. D. Czachowskiego w Radomiu.

Festyn historyczno-militarny rozpocznie się o godzinie 14, w Parku im. Tadeusza Kościuszki.
Szczegółowe informacje znajdują się poniżej:
Program imprezy

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto