Facebook Google+ Twitter

Radom. W Święto Wojska Polskiego znów widowiskowo

Radomskie obchody 89. rocznicy Bitwy Warszawskiej zapowiadają się - podobnie jak w roku ubiegłym - widowiskowo. Radomianom zaprezentowane zostaną między innymi epizody z wojny polsko-bolszewickiej.

Obchody w 2007 roku. Polska piechota naciera na bolszewików. / Fot. Elwira StępieńJest to trzecia impreza tego typu odbywająca się w Radomiu, a traktująca o wydarzeniach 1920 roku. Pierwsza odbyła się w 2007 roku na radomskim Placu Konstytucji 3 Maja. Natomiast zeszłoroczne widowisko miało miejsce w parku im. Tadeusza Kościuszki. W tym roku tematem imprezy jest udział radomskich gimnazjalistów i harcerzy w walkach z bolszewikami. Stąd tytuł wydarzenia: "Cud nad Wisłą - Radomskie Orlęta 1920 roku".

- W bitwie udział weźmie około 100 osób - mówi Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii w radomskim III Liceum Ogólnokształcącym, główny organizator i autor scenariusza. Będą to członkowie grup rekonstrukcyjnych, harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego, młodzież szkolna i akademicka. Wcielą się oni w żołnierzy piechoty polskiej, ułanów a także żołnierzy piechoty oraz kawalerii bolszewickiej. Wsparcie "walczącym" zapewni także artyleria. Uczestnicy zaprezentują radomskiej publiczność między innymi ciężkie walki odwrotowe na linię Wisły, obraz walk w okopach oraz bolszewicką ofensywę wraz z towarzyszącymi jej grabieżami.
Widowisku towarzyszyć będą również inne atrakcje. W programie imprezy znajduje się także między innymi projekcja filmów i zdjęć archiwalnych, wystawa broni i uzbrojenia z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska Kamiennej oraz wystawa plakatów i dokumentów z 1920 roku. Zaciągnięta zostanie także uroczysta warta w kwaterze poległych w 1920 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Limanowskiego. Również młodzi pasjonaci historii i wojskowości znajdą coś dla siebie. Zabawa "Wstąp do armii! Broń Ojczyzny!" czyli "pobór ochotniczy" stanowić będzie żywą lekcję historii dla dzieci i młodzieży.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.