Facebook Google+ Twitter

Radomsko. Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą

Na całym świecie obchodzony od 2004 r., w Polsce inicjowany przez Fundację Dzieci Niczyje od 2005 r. W tym roku do akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu" przyłączyła się także młodzież z Radomska.

Debata na temat cyberprzemocy. / Fot. Tomasz MazurZ inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego Młodzież dla Europy wczoraj zorganizowana została debata pod hasłem "Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą". Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku poznali główne objawy cyberprzemocy, czyli prześladowania przez internet, telefon komórkowy, bądź różnego rodzaju komunikatory. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę z konsekwencji, jakie grożą, chociażby za umieszczanie w sieci obraźliwych sformułowań, bądź ośmieszających fotografii. Wielu przyznało, że spotyka się z takimi sytuacjami na co dzień, lecz nie podejmuje żadnych działań.

Cyberprzemoc. / Fot. Tomasz MazurMłodzież sformułowała dekalog działań, jakie należy w szkole podjąć, aby zapobiegać przejawom cyberprzemocy. Wśród propozycji znalazły się:
- zaktualizowanie strony internetowej szkoły, aby pojawiły się na niej linki ze stronami internetowymi, gdzie szukać ewentualnej pomocy;
- zorganizowanie warsztatów o tematyce cyberprzemocy, prowadzonych przez młodzież dla rówieśników;
- prace społeczne dla szkolnych prześladowców;
- zaproszenie do współpracy szkolnych liderów, czyli osób cieszących się zaufaniem szkolnej społeczności;
- zorganizowanie dnia bez telefonu lub komputera;
- nie bać się mówić o cyberprzemocy - niezwłocznie reagować.
Wszystkie działania zostaną podjęte przez szkołę, już po feriach.

Dzisiejszy dzień rozpoczął apel, na którym uczniowie z klubu europejskiego przedstawili prezentację o tematyce cyberprzemocy. W godzinach popołudniowych zorganizowali zaś happening na ulicach miasta Radomska. Przebrani za komputerowe myszki i monitory, z transparentami z hasłem: "Stop cyberprzemocy" w ręku oraz dziesiątkami ulotek, uświadamiali mieszkańcom problem cyberprzemocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Myślę, Panie Mirku, że dla młodzieży nie liczy się tylko komputer. Jeśli jednak np. rozmowa z drugą osobą poprzez komunikatory zajmuje chwilę, podczas gdy rozmowa w cztery oczy zajęłaby kilkadziesiąt minut, to czemu z tego nie korzystać. Ważne, aby czynić to z umiarem, jak wszystko z resztą. Przy tym dbać o swoje "wirtualne bezpieczeństwo" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W moim otoczeniu nadal istnieje kino, możliwość spotkania itp. Chodzimy z kolegami na deskę, spotykam się z dziewczyną itd. więc u nas są rzeczy ważniejsze niż komputer :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lekcja dobra, ale kiedy młodzież wpije sobie do głowy że istnieje coś ważniejszego, niż komputer? Jest kino, są chyba spotkania tak jak kiedyś prywatki, są spacery i inne uroki, a nie klikanie non-stop do koleżanki, czy kolegi zza ściany-wiesz co ja Ciebie chyba kocham? itp. Wiem, wiem, jestem wapniak ale ja kiedyś też byłem młody. Daj Boże, żebyście dożyli moich lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajna relacja:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas w szkole były kiedyś lekcje na temat cyberprzemocy, jak nie stać się jej ofiarą itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.