Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko. Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
Warsztaty na Wyspie Wolin.
Warsztaty na Wyspie Wolin. Tomasz Mazur
Zajęcia z filmowcami, ciekawe kursy e-learningowe, kampania społeczna na wybrany temat i jej efekt końcowy, czyli reportaż lub film dokumentalny stworzony wg własnego scenariusza... To tylko niektóre z działań zaplanowanych w ramach ogólnopolskiego projektu przez młodzież ze Szkolnego Klubu Europejskiego.

O projekcie słów kilka

Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu aktywności społecznej wśród uczniów i nauczycieli, pogłębieniu wiedzy z zakresu praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. W projekcie uczestniczy osiem szkół z całej Polski, wśród nich Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 7 w Radomsku. Projekt, który trwa od września 2009 r. a zakończy się w kwietniu 2010 r., realizują członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy".

Warsztaty na Wyspie Wolin

W październiku 2009 r. młodzież (po pięciu liderów z każdej szkoły) uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych na Wyspie Wolin przez Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła. Przez pierwsze trzy dni uczniowie przeszli szkolenie z członkami Amnesty International. Tematem zajęć były zagadnienia praw człowieka, antydyskryminacji, stereotypów. Młodzież brała udział w warsztatach genderowych, a także sama prowadziła zajęcia. Jak mówi jedna z uczestniczek, Justyna Krawczyk: -Podczas warsztatów wiele się nauczyłam. Nabytą wiedzę mam zamiar przekazać młodzieży, która niestety musiała pozostać w szkole. Mam nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej. Było naprawdę super!

Kolejne dni, to prawdziwa uczta dla kinomaniaków. Wielogodzinne zajęcia z kamerą, montaż, zaznajomienie się od podszewki z zasadami prowadzenia kampanii społecznej i wreszcie stworzenie własnego filmu przez każdą grupę. Wieczorami młodzież oglądała i analizowała amatorskie filmy krótkometrażowe. Tak podsumowuje wyjazd Klaudia Antczak: -Poznałam bardzo wielu ciekawych ludzi, z którymi wspaniale się pracowało podczas tworzenia i montażu filmu. Dzięki zajęciom z Amnesty International nauczyłam się patrzeć na świat z nieco innej perspektywy.

Kampania społeczna"Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą"

Po powrocie z warsztatów młodzież rozpoczęła zajęcia w szkole. W Radomsku projekt realizuje 19-osobowa grupa uczniów. Od listopada uczestniczy w kursach e-learnigowych, gdzie zgłębia wiedzę z zakresu prowadzenia kampanii społecznej oraz tworzenia reportażu i filmu dokumentalnego. Dodatkowo na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie realizują kampanię społeczną. Radomszczanie jako motyw przewodni wybrali cyberprzemoc. Hasło kampanii "Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą".

Uczniowie zorganizowali m.in. konkursy na najlepszy plakat i komiks z zakresu cyberprzemocy. Prowadzą także warsztaty dla młodzieży nie tylko o cyberprzemocy, ale także praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Na bieżąco trwają prace nad reportażem, który podsumuje całą kampanię społeczną. Jak mówi uczestniczka projektu, Paulina Kołodziejczyk: -Według mnie "Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery", to bardzo ciekawy projekt. Każdy z nas ma okazję wykazania się w sprawach organizacyjnych, sprawdzenia swoich umiejętności i dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy na temat praw człowieka. Dzięki niemu mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć osoby zainteresowane działalnością społeczną.

W planach uczniowie mają także warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Przystąpili do ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu, w ramach której zorganizują happening oraz debatę, których motywem przewodnim będzie oczywiście cyberprzemoc. Pozytywne aspekty projektu zauważa uczennica trzeciej klasy gimnazjum, Monika Paul: -Uczestniczę pierwszy raz w takim projekcie. Uważam, że dzięki niemu poznałam swoje nowe możliwości. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które przydadzą mi się w przyszłości.

Honorowy patronat nad kampanią społeczną objęła Prezydent Miasta Radomsko, Anna Milczanowska. Patronat prasowy objęły "Tygodnik Lokalny Po Prostu Informacje" oraz "Polskie Radio Łódź".

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizuje Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto