Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10508 miejsce

Radomsko. W drodze do młodzieżowego Sejmu

Dwie reprezentantki Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku, Martyna i Żaneta, być może już 1. czerwca zasiądą w poselskich ławach.

Uczennice klasy europejskiej z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku, Martyna Iwanowicz i Żaneta Zakrzewska, prowadzą szereg działań związanych z Marcinem Andrzejem Ziółkowskim. Ma to związek z rekrutacją do kolejnej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku zadaniem uczestników jest zorganizowanie badań związanych z pewnym miejscem pamięci ważnym dla społeczności lokalnej. Wybór Martyny i Żanety padł na Marcina Ziółkowskiego.

Martyna i Żaneta o sobie...piszą na blogu

Martyna i Żaneta (dwie pierwsze z prawej strony) podczas debaty oksfordzkiej / Fot. T.M.Chodzimy do Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku. Jesteśmy już w trzeciej klasie co wiąże się z tym, że zaraz piszemy egzamin. Mimo tego kandydujemy do Sejmu Dzieci i Młodzieży i mamy nadzieję, że się dalej dostaniemy. Żaneta interesuje się prawem, historią, matematyką i WOS-em. Lubi teatr, sport i speedcubing (układanie kostki). Martyna z kolei specjalizuje się w przedmiotach ścisłych (biologia i chemia). Została finalistką konkursu kuratoryjnego z WOS-u. Lubi czytać książki fantasy.

Skąd pomysł na badania o Marcinie Ziółkowskim?

Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku natknęły się na postać Ziółkowskiego podczas jednej z lekcji, przygotowując prezentację o powstaniu styczniowym. Zawarły w niej informację, że Ziółkowski był uczestnikiem powstania. Takie wiadomości można odnaleźć na różnych portalach, stronach internetowych. Jednak po przeprowadzeniu gruntownych badań, wywiadów, rozmów z historykami, lekturze książki autorstwa Włodzimierza Stefaniego, stwierdziły coś zaskakującego. Okazuje się bowiem, że Ziółkowski nie był uczestnikiem powstania styczniowego, jak przyjęło się w powszechnej opinii.

Dodatkowo przeprowadzone zostały także ankiety z mieszkańcami oraz ankieta internetowa o Marcinie Andrzeju Ziółkowskim. Na tym jednak działania uczennic PG nr 3 w Radomsku nie skończyły się. Przeprowadziły wywiad z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Radomsku dr Tomaszem Nowakiem, co dodatkowo rozbudziło ich ciekawość oraz chęć poszukiwania kolejnych faktów o Ziółkowskim.

Czym Ziółkowski zasłynął dla Radomska?

Grób Marcina Andrzeja Ziółkowskiego w Radomsku (źródło http://marcin-ziolkowski.blog.pl/) / Fot. Żaneta ZakrzewskaMartyna z Żanetą, propagują wiedzę o Ziółkowskim, na tym koncentrując swoje działania, przypominają, że postać Marcina Ziółkowskiego jest ściśle związana z Radomskiem, miał on swój ogromny udział w budowie pierwszego szpitala w Radomsku, działał charytatywnie, zbudował m.in. funkcjonujący dawniej jako dom zajezdny "Hotel Polski" na skrzyżowaniu ul. Reymonta i Żeromskiego a także kamienicę w centrum miasta.

Podczas całej swojej działalności badawczej prowadzą bloga. Są na nim informacje dotyczące Marcina Ziółkowskiego oraz opis wszystkich realizowanych działań.

(Być może już niedługo) młodzieżowe posłanki mają w planach szereg rozmaitych działań, propagujących wiedzę o Marcinie Ziółkowskim wśród mieszkańców Radomska. Jak podkreślają, to może być dopiero początek ich działań badawczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.