Facebook Google+ Twitter

Radość czy smutek? Miłość i cnota

Czym powinniśmy się cieszyć, a kiedy odczuwać smutek? Czy cnotą jest stronienie od miłości?

Przeżyłem dzisiaj radość, gdy zadzwoniłem do biblioteki, aby zarekomendować swoją książkę. Przedstawiłem się, a po kilkunastu słowach, w których nie podałem jeszcze tytułu książki, usłyszałem: „Pióra motyla”?. Na krótką chwilę mnie zatkało, a gdy spytałem: „Skąd pani zna tytuł?”, dowiedziałem się, że książka jest już zakupiona przez bibliotekę. Wtedy poczułem radość. Po następnych kilku minutach rozmowy moja radość stała się jeszcze większa, gdy usłyszałem, że potrzebni są dzisiaj romantyczni pisarze.

Przeżyłem też dzisiaj smutek, gdy w swej osiedlowej bibliotece spotkałem kobietę, która w krótkiej rozmowie ze mną, wyraziła swój żal pod adresem Boga, używając wyrażenia „łajdaczyły się”, a po mojej prośbie o wytłumaczenie, jak to rozumie, przytoczyła przykład 17-latki, która urodziła dziecko. Wtedy poczułem ogromny smutek. Boże! To właśnie w tym wieku rodziły dzieci córki Izraela. Od razu poczułem, że tej kobiecie, która przyszła do biblioteki, trzeba współczuć, bo może życie jej ułożyło się tak, że teraz ma żal do świata. Nie powiedziałem tego wprost, zauważyłem tylko, że ludzie zostali wygnani z raju nie za miłość (w domyśle seks), a z powodu chęci poznania prawdy (której Bóg nie chciał im objawić zbyt wcześnie). Powiedziałem też, że właśnie o to chodzi, by kobieta kochała i rodziła dzieci.

Powinnością człowieka jest miłość

Nie interesy, szkoła czy odkurzacz. Te rzeczy mają tylko służyć temu, co jest najważniejsze. Jezus mówił, że nie możemy zakopywać talentów, bo Bóg nas z tego rozliczy. Myślę, że jeżeli kobieta otrzymała czułe serce i piękne ciało, to jest to nieprzypadkowe. Tak samo mężczyzna – dużo brzydszy, ale o równie wrażliwym sercu i o możliwości wielbienia ciała kobiety. Miłość można objawiać w różny sposób. Czyjąś powinnością może być rezygnacja z potrzeb ciała i oddanie duszy na służbę miłości, ale jest to dostępne chyba dla niewielu. Dla większości ludzi jedność duszy i ciała przejawia się najpiękniej w tym, co dzieje się pomiędzy kobietą a mężczyzną. I gdy ktoś służy miłości duszą i ciałem, kto może go nazwać łajdakiem? Chyba tylko zakłamany faryzeusz lub ktoś, kto odepchnął drugiego człowieka i jeszcze się tym chlubi!

Wzruszający jest widok pary staruszków, którzy trzymają się za ręce, tak jak wzruszający jest widok całujących się nastolatków. Czyż miłość może być zależna od wieku? Oczywiście, trzeba być czujnym na każdy przejaw wykorzystywania drugiego człowieka, który przejawia się w różnych zboczeniach. Ale weźmy pod uwagę cztery sytuacje:

Przykład 1: Przed miesiącem przeczytałem o dziewczynie i chłopcu, którzy zapragnęli uciec od swoich rodzin i wziąć ślub w Afryce, zabrawszy ze sobą świadka. Mieli sześć i siedem lat, a ich świadek pięć.
Przykład 2: W kilka lat po śmierci pierwszej żony Czesław Miłosz poślubił kobietę młodszą o trzydzieści lat. Podobno bardzo go kochała.
Przykład 3: Splot wydarzeń sprawił, że Sarai, żona Abrama znalazła się w gronie kobiet, którymi zainteresował się władca Egiptu. Gdy okazało się, że jest dużo starsza od innych kandydatek na nałożnice faraona, a w dodatku uważana za bezpłodną), odesłano ją (z „hojną” odprawą w postaci złota i innych błyskotek). Wiele lat później, już jako Sara (pod imieniem nadanym przez Boga), urodziła dziecko Abrahamowi.
Przykład 4:
Kilka dni temu w Internecie znalazłem wiadomość, że ponad 80-letnia kobieta urodziła dziecko.

Myślę, że nie ma dylematu „miłość czy cnota”. Myślę, że miłość jest cnotą. Myślę, że seks jest wspaniałą częścią miłości i nie można go oddzielać od przeżyć duchowych.

Na koniec inne słowo: nadzieja. Wierzę, że każdemu z nas jest dana miłość, i nigdy nie jest na nią za późno. Miłość może się różnie przejawiać, ale musimy mieć nadzieję na to, że objawi się w odpowiednim czasie. Czego życzę sobie i innym:)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja osobiście uważam, że stronienie od miłości absolutnie nie jest żadną cnotą. I dobrze, że są domy publiczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale idiotyczny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.