Facebook Google+ Twitter

Radość i smutek w obiektywie - World Press Photo 2006

World Press Photo 2006 tradycyjnie obfitowało w obrazy niekiedy wstrząsające w swoim bezpośrednim przekazie, a czasem wywołujące lekki uśmiech na twarzach oglądających.

fot. screen ze strony World Press Photo Na początku miesiąca w krakowskim Bunkrze Sztuki można było obejrzeć kolejną edycję wystawy World Press Photo. Celem fotografii pojedynczej i reportażowej jest ukazywanie świata we wszystkich jego kształtach, barwach i odcieniach. Zarówno ciemne, jak i jasne strony życia w różnych kulturach i środowiskach znajdują swoje odbicie na zdjęciach, bywają przedstawiane w sposób przewrotny, niekonwencjonalny, ale w założeniu trafnie odzwierciedlają rzeczywistość, podkreślając jej niejednoznaczność. Tegorocznym laureatom konkursu World Press Photo udało się przekonać jurorów do swojej wizji świata, nie tylko zniszczonego wojnami i kataklizmami, ale także pełnego kolorów i fantazji.

Zdjęciem roku 2005 została praca Finbarra O'Reilly. Na fotografii widzimy twarz matki, której usta zasłania niedożywione dziecko. Nagrodzona fotografia stanowi nie tylko dosłowne pokazanie jednego z głównych problemów Afryki - głodu, ale także symbolicznie przedstawia więź między matką a dzieckiem. Uroku zdjęciu dodaje nie tylko tematyka, ale także różnorodność uchwyconych barw.

Smutna podróż po świecie

Wśród nagrodzonych fotografii można odnaleźć obrazy przedstawiające większość najistotniejszych wydarzeń ubiegłego roku. Wystawa przypomina wędrówkę poprzez zniszczony huraganem Katrina Nowy Orlean, nawiedzony trzęsieniem ziemi rejon Kaszmiru, aż po dotkniętą tajfunem Tajlandię. Zdjęcia ciężarnej wdowy po poległym amerykańskim żołnierzu przyciskającej brzuch do trumny męża podobnie jak i fotografia krewnych zgromadzonych wokół zwłok zmarłej zmuszają do refleksji o granicach w pokazywaniu ludzkiego cierpienia. Jeszcze bardziej poruszające są obrazy: dziewczynki płaczącej po śmierci zamordowanych rodziców i dzieci otaczających ciężko ranną matkę, oczekująca na pomoc medyczną. Tematem większości fotografii są nie tylko indywidualne dramaty. Część z nich dotyka ważnych historycznie problemów, co ukazują np. modlący się bośniacki chłopiec przy trumnach ofiar masakry w Srebrenicy, cykl portretów weteranów wojennych oraz fotoreportaż dotyczący tuneli, przez które szmuglowano broń na pograniczu izraelsko-palestyńskim.

Uwiecznione naturalne piękno

Autorom zwycięskich prac oprócz reportaży z przerażających gangsterskich porachunków w Gwatemali, niewiarygodnych skutków kataklizmów i wybuchów w najbardziej zapalnych punktach globu, udało się także stworzyć kronikę piękna wypływającego ze sportu, sztuki i przyrody. Przykładem jest fotorelacja z nowojorskiego Tygodnia Mody odzwierciedlająca kontrast między stereotypowo postrzeganym błyszczącym światem luksusu a czarno-białą stroną jego kulis. W kategorii sportu nagrodzona została niezwykła prezentacja hinduskiej sztuki walki "nada kusti" autorstwa Tomasza Gudzowatego i Judit Berekai, natomiast zdjęcie z zajęć baletowych - w kategorii sztuki i rozrywki. Zainteresowanie wzbudza także cykl obrazów relacjonujący Maraton Piasków zorganizowany na Saharze. Przyrodnicze fotografie poruszają głębią kolorów dającą niesamowity efekt, czego dowodem może być połączenie czerwieni krwi, metalicznych odcieni lodu oraz bieli niedźwiedzia polarnego ukazanych na jednym z docenionych przez jury obrazów. Inne zdjęcia spośród dotyczących natury świetnie wyłapują współzależność zwierząt i ludzi, szczególnie widać ten fakt na fotografii słonia indyjskiego prowadzonego przez człowieka oraz dowożonego do pracy ciężarówką.

Symbolika fotografii

Niektóre z prac zaprezentowanych na World Press Photo 2006 stanowią trafne odbicie emocji: miłości, przyjaźni i troski. Wzruszające zdjęcie chłopca zapinającego kalekiemu ojcu koszulę czy też mężczyzny trzymającego na rękach syna po amputacji ręki pokazują coś więcej niż tylko ludzką tragedię. Udowadniają, że uczucia odgrywają najważniejszą rolę właśnie w chwilach trudnych i pozwalają na przezwyciężanie przeszkód.
Zdjęcia można obejrzeć:
http://www.worldpressphoto.nl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.