Facebook Google+ Twitter

"Radość pisania" zawładnęła sercami Włochów

Wisława Szymborska nigdy nie przepadała za nadmiernym rozgłosem. Ciekawe, co myślałaby o popularności swojego tomiku poezji "Radość pisania", który utrzymuje się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się książek!

Tomik poezji noblistki "Radość pisania" zawiera wiersze z lat 1945 - 2009. Dane Instytutu Nielsena potwierdzają, że sprzedany już w 64 tys. egzemplarzy zbiór wywołał gorączkę czytelniczą we Włoszech. "Radość pisania" ("La gioia di scrivere. Tutte le poesie") ukazał się nakładem wydawnictwa Adelphi z tłumaczeniem włoskiego polonisty i tłumacza Pietro Marchesaniego. Niestety, ani on (zmarł pod koniec 2011 roku), ani noblistka, nie doczekali tego ogromnego sukcesu. Szef tego prestiżowego wydawnictwa stwierdził na łamach rzymskiej gazety, że jest to jedyny przypadek na świecie, kiedy tom wznawiany w ośmiu edycjach czterokrotnie zajmuje pierwsze miejsce.

Prawdopodobnie na sukces miało wpływ wystąpienie we włoskim talk-show cztery dni po śmierci Szymborskiej włoskiego pisarza i publicysty Roberto Saviano, autora "Gomorry", który odczytał fragment jej wiersza na antenie.

Wydawnictwo Adelphi, widząc rosnące zainteresowanie poezją Szymborskiej, dodrukowało także inne tomiki wierszy noblistki, które zostały znakomicie przyjęte przez czytelników. "Pochwała snów" ("Elogio dei sogni") otworzyła serię "Wiek poezji", wydawaną przez największą włoską gazetę "Corriere della Sera".

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie dziwię się. Znam mentalność Włochów, dobrze zapamiętują "ikony narodowe". Zawsze gdy byłam w Italii i mówiłam że jestem Polką od razu wymieniali trzy nazwiska: Jan Paweł II, Wałęsa i Szymborska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.