Facebook Google+ Twitter

Radość tworzenia po śląsku

Współautorzy: Barbara Podgórska

Po raz szósty w Rudzie Śląskiej podsumowano rezultaty Regionalnego Konkursu Poetyckiego po Śląsku im. ks. Norberta Bonczyka. Organizatorem jest niezmiennie Miejska Biblioteka Publiczna.

 / Fot. Barbara PodgórskaW tym roku w konkursie uczestniczyło 18 poetów. Większość nadesłała regulaminowe pakiety zawierające po trzy utwory. Jury kierowane przez Jana Wyżgoła wybrało laureatów. Różnorzędne wyróżnienia I stopnia przypadły: Krzysztofowi Kokotowi z Nowego Targu, Bogdanowi Nowickiemu ze Świętochłowic i Tytusowi Kamilowi Rylskiemu z Rogoźnika. Równorzędne wyróżnienia II stopnia otrzymali: Barbara Gromotka z Kuźni Raciborskiej, Mirosławow Kowalski z Mysłowic i Ewelinia Soska z Katowic.

Każdy z wyróżnionych zaprezentował publiczności wybrany przez siebie wiersz. Wszyscy otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne, upominki i składanki z nagrodzonymi utworami. Wyróżnione teksty zostaną niebawem opublikowane na stronie internetowej MBP w Rudzie Śląskiej.

 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara PodgórskaNiespodzianką było przybycie na spotkanie przedstawicieli halembskiego kola Związku Górnośląskiego, Ludwika Poloczka i Bronisława Wątroby, którzy przypięli odznaki "Pszociel Ślónski Godki " Tytusowi Kamilowi Rolskiemu i Bogdanowi Nowickiemu.

Gospodarz spotkania, dyrektor biblioteki, Krystian Gałuszka zaproponował, aby następne
konkursy miały charakter otwartego "turnieju jednego wiersza", w którym nagrody przyznają sami uczestnicy i publiczność. Rzucił także ideę cyklu spotkań rudzkich środowisk twórczych w celu promowania mowy śląskiej. Nieco podobny pomysł, organizowania dorocznego "Ślónskiego Rumla", podrzucił Bronisław Wątroba.

 / Fot. Barbara PodgórskaNatomiast Jerzy Obrodzki, założyciel istniejącego od 26 lat, nieformalnego Klubu Literackiego „Barwy”, zaprosił laureatów na wspólne poetyckie warsztaty i pogwarki, w każdy pierwszy piątek miesiąca.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tytus Kamil ROLSKI
  • Tytus Kamil ROLSKI
  • 04.12.2010 09:38

Przykro mi, że po raz kolejny zniekształcono moje nazwisko. Nazywam się Tytus Kamil ROLSKI, a nie Rylski. W zeszłym roku prasa rudzka także mnie tak potraktowała. Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Urszula Pilny
  • Urszula Pilny
  • 03.12.2010 10:09

Ewelinko - moje gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia
  • Basia
  • 03.12.2010 00:24

Gratulacje dla laureatów konkursu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.