Facebook Google+ Twitter

Radosław Sikorski apeluje do Lecha Kaczyńskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-04 16:33

Radosław Sikorski zaapelował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zaprzestanie prób prezentowania za granicą stanowiska Polski bez wiedzy rządu.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że podczas wczorajszego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Wspólnoty w Marsyli zostało - jak się wyraził - "położone na stół" nieznane mu oświadczenie prezydentów Polski i Litwy". Wzywało do niepodejmowania rokowań Unii z Rosją.

Radosław Sikorski powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, że istnienie tego dokumentu i jego treść była dla niego zaskoczeniem. Podkreślił, że nie jest dobre dla naszej pozycji negocjacyjnej, gdy innym krajom prezentowane jest stanowisko Polski, które nie jest uzgodnione z rządem.

Premier Donald Tusk podkreślił, że nie jest możliwe bycie skutecznym partnerem w Unii Europejskiej w sytuacji, gdy kluczowe kwestie w polityce zagranicznej kraju są formułowane poza jego granicami. W ocenie premiera, w takim przypadku, gdy bez jego wiedzy jest prezentowane stanowisko Polski w kwestii dotyczącej traktatu Unia-Rosja, nie może on być traktowany poważnie podczas negocjacji.
Premier Donald Tusk poinformował, że rząd nie przyjął jeszcze instrukcji dla prezydenta na piątkowy szczyt Unii poświęcony kryzysowi finansowemu. Polskę ma tam reprezentować Lech Kaczyński, który wielokrotnie nie zgadzał się z rządem w takich kwestiach, jak chociażby przystąpienie Polski do strefy euro w 2012 roku, czy ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego do końca roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.