Facebook Google+ Twitter

Radosław Sikorski uczestniczył w szczycie państw G-8

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-27 16:35

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że zaproszenie go na szczyt państw grupy G-8 podnosi prestiż Polski.

Szefowie dyplomacji ośmiu najbardziej wpływowych państw świata rozmawiali we włoskim Trieście przede wszystkim o sytuacji Afganistanie. Polska nie jest członkiem G-8, ale minister Radosław Sikorski jako pierwszy polski polityk został zaproszony na szczyt.Szef naszej dyplomacji powiedział, że traktuje to jako dostrzeżenie rosnącej roli Polski na arenie międzynarodowej. W opinii Radosława Sikorskiego był to ukłon szczególnie w stronę służby wojska polskiego w Afganistanie, które stanowi jeden z większych kontyngentów na południu tego kraju.


Ministrowie dyskutowali o emigracji, szkolnictwie, infrastrukturze oraz rolnictwie w Afganistanie i Pakistanie. Swoje propozycje przedstawił też Radosław Sikorski, między innymi zapraszając wspólnotę międzynarodową, szczególnie kraje muzułmańskie, do współpracy w odbudowie zabytków Ghazni. Miasto, położone na wschodzie Afganistanu, ma zostać w 2013 roku światową stolicą kultury islamskiej. W opinii Radosława Sikorskiego firmy afgańskie powinny otrzymywać również więcej projektów rozwojowych.


Wczoraj szefowie dyplomacji państw G8 rozmawiali na temat ostatnich wydarzeń w Iranie. "Ubolewamy, że po wyborach doszło do przemocy, która spowodowała śmierć ludzi. Apelujemy do Iranu o poszanowanie podstawowych praw człowieka, w tym wolności słowa" - napisali ministrowie w specjalnym komunikacie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.