Facebook Google+ Twitter

Radosne spojrzenie na świat w "Lirykach naiwnych" Krzysztofa Mrowca

"Myśleć duszą. Patrzeć sercem. Wzlecieć ponad siebie" - to jedna z dewiz autora myśliciela.

Okładka książki,,Liryki Naiwne'',autor Krzysztof Mrowiec / Fot. fot.Yvette PMKrzysztof Mrowiec to poeta, który w swoich wierszach zmusza czytelnika do stawiania sobie pytań i poszukiwania odpowiedzi na te pytania. Tak wygląda skromny człowiek, pełen cnót. Pięknie i subtelnie prezentujący poezje. Lubi harmonię i spokój. Jednak nie zawsze chodzi o znalezienie odpowiedzi, czasem wskazuje na coś, czasem traktuje wiersz, jako opis samego siebie, własnej istoty.

Przytoczę chociażby wiersz pt. "Wybór"
Żyjesz zgodnie z regułami, zasadami
Twoje życie, istoto boska płynie jak woda
w zbudowanym i ukształtowanym
ludzką ręką kanale...
Moje życie to potok rwący
i nieposkromiony,
który wybiera własną drogę do morza
Czy jestem aż tak inny od innych ???

Samo myślenie naszej generacji, by użyć tego pojęcia "wybór’’, jako ogólnika dla współcześnie żyjącej populacji, jej podejście do życia i samych siebie, zraża do niej. Jest wiele przykładów tego, co było wartościowe i tego, co nam niektórzy próbują wmówić, że jest wartościowe. Myślę, że poecie chodzi głównie o współczesne wartościowanie świata i jego populacji. Czasem wystarczy zadać jedno pytanie, dlaczego? Wszystkie odpowiedzi znajdujemy w wierszu, na jego podstawie, i całej twórczości piszącego, stwierdzam, ze nade wszystko ceni on bogactwo duchowe i to w szerokim tego słowa znaczeniu. I może właśnie tu leży jego inność?

autor Krzysztof Mrowiec / Fot. fot.Yvette PMAutor "Liryków naiwnych, sam o sobie mówi: „Nauczyłem się kochać wszystkich ludzi, ale i od niektórych stronić, nauczyłem się kochać ten świat, ale i szukać w nim tego, czego chcę, nauczyłem się żyć na swój sposób, na sposób, który wielu drażni, ale i wielu akceptuje i podziwia, nauczyłem się dziwić i stawiać pytania, nauczyłem się spoglądać tam, gdzie inni nie mają czasu….”

Możliwe, że nie wszyscy się ze mną zgodzą, bo mają do tego prawo, ponieważ ilu ludzi, tyle różnych odczuć, ale ja tego poetę zaliczam do grona wrażliwców, drobiazgowych, czy nawet pedantycznych, obserwatorów życia, balansujących miedzy wersami i poglądami.

W ten sposób ma się możliwość innego spojrzenia na dany temat...
Treści wierszy muszą trafiać do wszystkich, czasem kosztem warsztatu poetyckiego, kosztem zabawy w słowa. Ale może powoli rodzi się tendencja do pisania takich poematów, może to właśnie one stawiają nam coraz większe wymagania?

Poeta chce żywą czernią pióra przekazać to, co piękne w naturze i życiu. Wrażliwe, czułe serce jest często inspiracja do nowych wierszy, nowych liryk odzwierciedlających Jego spojrzenie. Są jak dusza Nomada, stale wędrujące po świecie. Poeta zostawił ślad zapisując się w naszych duszach, pisząc o pięknie, miłości, przyjaźni i o codziennym życiu, nad którym możemy się zastanowić i poszukiwać jego sensu, według recepty samego autora. Atrybutem poety, nieodłączna wena twórcza, wrażliwość, spostrzegawczość, umiejętność i chęć wyrażania siebie tak, by osiągnąć zamierzony cel, by być właściwie odczytanym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa relacja o poezji Krzysztofa Mrowca. Gratulacje dla autorki artykułu i dla poety za piękną lirykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria
 • Maria
 • 22.12.2011 16:06

Krzysiek! Dziękuję za piękne doświadczenia po spotkaniu z Twoimi wierszami... Płyń nadal i coraz dalej i dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

B.dobrze napisane brawo dla autorki i dla poety i ma racje,bowiem wiersz musi byc zrozumialy ale nie zgadzam sie na koszt nawet warsztatu,.... bo stolarz nie zbuduje dobrego mebla tylko sama wyobraznia .trzeba miec narzedzie, a w poezji sa to synonimy, metafory, porownania itd itp a najwaznniejsza jest liryka i ciekawa narracja ....dodam tez to ze wiersz musi byc ponadczasowy co znaczy ze ktos go przeczyta za 100 lat i zgodzi sie z glownym przekazem wiersza .... i to jest sens poezji .... proza chociatz tez siega do metafor
niestety poezjja nie jest i tak krytycy rwa sobie wlosy z glowy od wiekow co jest a co nie jest a czas spokojnie czeka i okazuje sie ze modny poeta w czasach jemu wspolczesnych zostal zupelnie zapomniany dla pokolen . ...pozdrawiam,.... pisanie jest warte nawet poswiecen co z soba niesie taki los piszacego .ale jak mowi nasz proboszcz za lacinskim przykladem ,,pisane trwa,, ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Mrowiec
 • Krzysztof Mrowiec
 • 19.12.2011 20:13

Jesteście wspaniali i dlatego chcę nadal do was i dla was pisać.... i oczywiście dla siebie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
daro
 • daro
 • 18.12.2011 22:48

Od samego poczatku gdy poznalem Krzysia wiedzialem , ze na nim mozna polegac.
Mimo jego spokoju , ktorym nas otacza jestem pelen fascynacji dla jego tworczosci i osiagniec .
Sprawila mi wiele radosci poezja w jego wykonaniu a juz szczegolnie slaskie tlumaczenia.
Dla prostoty mojego slowa dodam , ze czuje sie zaszczycony nalezec do grona jego znajomych.
Z wyrazami szacunku i zyczeniami Swiatecznymi . daro

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan Jabczanik
 • Bogdan Jabczanik
 • 18.12.2011 17:24

Dziękuję Krzysiu.
Przyjmij życzenia spokojnych lecz radosnych, zdrowych lecz obfitych Świąt Bożego narodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
annaino
 • annaino
 • 16.12.2011 16:00

Yvett świetny artykuł,moje gratulacje !! Autora poezji "Liryki Naiwne" poznałam na spotkaniu poetyckim ,jeszcze raz dziekuje za ten refleksyjny wieczór oraz za cudowną poezje ,urok poezji polega na czytaniu wiersza i to jest niesamowite przeżycie ,każdy sam musi tego doświadczyć .Krzysiek jest doskonałym poetą a każdy tak uważam, świetny poeta wie jak bardzo ważne jest słowo w wierszu...gdy otrzymałam od autora tomik napisał mi pozwole sobie zacyt..."O szczęściu nie trzeba mówić,szczęściem trzeba oddychać..."dziekuje Krzyś za Twoją poezję.
A z okazji zbliżających sie Swiąt Bożego Narodzenia pragnę złożyc najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla Was niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk wśród Rodziny i Przyjaciół. Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzę dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się wszystkie marzenia.
anula

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kri
 • Kri
 • 16.12.2011 14:12

Piękny artykuł-niespodzianka!:) Wyjątkowy prezent świąteczny i to nie tylko dla K.Mrowca ale i dla mnie i myślę,że dla wielu innych również. Jakże miło jest poczytać o kimś, kto duchem bliski,kto odbiera otaczający nas świat w podobny sposób.... a że nie każdy posiada taki dar, jaki posiada Krzysztof do przekazywania swoich przemyśleń,dodam BARDZO CENNYCH przemyśleń ,tym bardziej cenię Go za to,że potrafi z nimi dotrzeć do szerokiego grona osób.Ot,taki przywilej poety:)
Za "Wybór" GROMKIE BRAWA!!!!! Cieszę się,że Autorka akurat te wersy przytoczyła bo to jeden z moich ulubionych wierszy tego Poety:)

Na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok , autorce Yvette P.M życzę następnych równie ciekawych i z sercem napisanych artykułów , K.Mrowcowi ,bohaterowi tegoż artykułu życzę coraz większego grona czytelników i żeby wena go nie opuszczała bo w bardzo finezyjny sposób potrafi otworzyć ludziom oczy na to, czego w tym pędzącym świecie niestety nie dostrzegają. A słowa Poety "Myśleć duszą. Patrzeć sercem. Wzlecieć ponad siebie" niech towarzyszą każdemu z nas!:)
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.