Facebook Google+ Twitter

Radowce, historyczne miasto na Wyżynie Suczawskiej

Liczące 28 tys. mieszkańców Radowce są jednym z głównych ośrodków Bukowiny. Powstała tutaj największa we wschodniej Rumunii gmina wyznania mojżeszowego. Udział Żydów w populacji miasta w okresie międzywojennym przekroczył 50%.

 / Fot. Krystyna Nita / Fot. Krystyna Nita / Fot. Krystyna Nita
W XIV wieku miejscowość stała się siedzibą pierwszego hospodara mołdawskiego. Bogdan Voda ufundował tutaj cerkiew św. Mikołaja, która stała się nekropolią pierwszych hospodarów. Jego następcy przenieśli siedzibę do Seretu, a następnie do Suczawy. Radowce pozostały ważnym ośrodkiem państwa mołdawskiego ze względu na przebiegający tu szlak handlowy z Polski do portów nad Morzem Czarnym. W XV wieku Stefan Wielki założył tu biskupstwo. Dwa wieki później miasto podupadło w wyniku najazdu Turków, Tatarów, Polaków i Kozaków.

W 1775 r. Radowce wraz z Bukowiną zostały przyłączone do Austrii. Miasto pod rządami Habsburgów szybko się rozwijało. Dopiero w XIX wieku otrzymało prawo miejskie, później poprowadzono tu linię kolejową z Suczawy, dzięki czemu zaczął rozwijać się przemysł.

W pierwszej połowie XX w., gdy Radowce (rumuńska nazwa Rădăuți) znalazły się w graniach Rumunii, reaktywowano tutejsze biskupstwo, wznosząc tu monumentalną prawosławną katedrę.
Pierwszymi Żydami docierającymi do Radowiec pod koniec XVIII wieku, głównie z Galicji, ale również z Siret, Czerniowców, Suczawy i Gura Humorului. Sklepikarz Iossel Reichnenberg, pierwszy Żyd, w 1796 roku znajduje się w rejestrze ksiąg podatkowych Radowiec. W 1807 roku są tu już trzy rodziny żydowskie.

Władze austriackie początkowo zachęcały do osiedlania się tu rodzin żydowskich, ale w 1816 roku, specjalny wysłannik cesarskiego dworu hrabia Hardegg nakazał wydalenie Żydów z miasta. Jednak liczba Żydów nadal rośnie. W 1821 otwarto pierwszy hotel żydowski, w 1830 roku otwarto pierwszą synagogę i kirkut.
 / Fot. Krystyna Nita / Fot. Krystyna Nita / Fot. Krystyna Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa relacja o walorach historycznych. Nostalgiczne i piękne zakątki pełne minionej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stare cmentarze są bardzo cennym zabytkiem naszej kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam, urokliwa świątynia. Małe zakątki potrafią niespodziewanie zauroczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Radowcach jest też najstarsza murowana cerkiew na Bukowinie Rumuńskiej. Jej zdjęcia pokazałam w jednej z galerii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pełne tajemnic przeszłości miejsce! Dziękuję za ciekawy reportaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że na podstawie historii Żydów z miasta Radowce, można poznać ich historię w Rumunii.
Na cmentarzu doskonale zachowały się macewy. Można znaleźć napisy w języku hebrajskim, rumuńskim, niemieckim, ukraińskim, a nawet podobno polskim (niestety, nie udało mi się odszukać...).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa historia, jedna z wielu rozsianych po świecie Żydów. Wiele cmentarzy, synagog i innych miejsc odwiedzają coraz liczniejsze grupy młodzieży żydowskiej. Uliczkami krakowskiego Kazimierza przechadza się często więcej Żydów niż Polaków. Dziękuję za relację. Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.