Facebook Google+ Twitter

Radziejów: wystawa dokumentująca historię regionu

Uczniowie i dyrektor LO im. Władysława Łokietka w Radziejowie Grzegorz Sobczak przygotowują wystawę poświęconą historii szkoły, miasta i regionu powiatu radziejowskiego. Wernisaż 11 marca 2010 o godz. 12 w auli liceum.

Grzegorz Sobczak / Fot. Karol SzmagalskiWarto przy tej okazji przypomnieć słowa Zygmunta Dmochowskiego, który w radziejowskim Liceum Ogólnokształcącym przeżył dwanaście matur (1953-1965), skąd na zawsze wyjechał do Opola - miasta piosenki:

„Dla mnie pojęcie małej ojczyzny wiąże się ściśle z miejscem mojego dzieciństwa z zakorzenieniem w tym miejscu i z pierwszą pamięcią o nim. Człowiek rodzi się w jednym miejscu, chociaż potem w wielu miejscach żyje. I to, pojmuję jako małą ojczyznę. Dla Ślązaków, wśród których żyję, jest ona Heimatem bądź ojcowizną.

Moja mała ojczyzna to: najpierw kujawska dolina Wisły z Ciechocinkiem, w którym się urodziłem i wychowałem; potem całe Kujawy Białe (piaszczyste) z Nieszawą, Włocławkiem i Kowalem; następnie Kujawy Czarne (pszenno-buraczane) z Radziejowem, Brześciem, Płowcami i Kruszwicą; wreszcie Kujawy Nadnoteckie z Inowrocławiem, Żninem i Pakością.”.

Zygmunt Dmochowski w swojej twórczości powraca do lat spędzonych w Radziejowie. Utwory, w których występuje to miasto można znaleźć na stronie kujawy2008. Dziś przypomnieć należy jego najnowszą powieść „Czyściec mojego nieba”.

Rozdział "Miasteczko"

Radziejów / Fot. Karol Szmagalski Miasteczko miało swoich koryfeuszy, którzy pod różnymi sztandarami, jak Danko z noweli Gorkiego, gorejącym sercem oświetlali im drogę życiową. Pierwszym z nich bez wątpienia był mąż, który wywiódł z grodu Krzyżaków na trakt brzeski i podprowadził ich pod płowieckie miecze Łokietka i jego rycerzy.

Następni po nim, zmieniający się w sztafecie dziejowej, przybierali różne konterfekty. A to szlachcica, który zachlastał w farze podczas sejmiku swojego adwersarza, ściągając na kościół infamię Rzymu w postaci sacristitium - anatemy, która zawarła odrzwia świątyni przed wiernymi na kilkadziesiąt lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy dla mnie tekst i pomysł ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.