Facebook Google+ Twitter

„Rafa Armagedonu” - starzy fani mogą odetchnąć z ulgą

„Rafa Armagedonu” rozpoczyna kolejny cykl powieści, którą funduje nam David Weber. Książka jest prawdziwą gratką dla miłośników zarówno galaktycznych podbojów, jak i podróży po ludzkiej psychice i naturze.

Pierwsze strony książki przenoszą nas do dalekiej przyszłości. Ludzie wspięli się na wyżyny techniki, podróże po wszechświecie to już nie wyzwania. Jednak rozwój techniki ściąga uwagę obcych - bezlitosną rasę Gbaba. Trwa zacięta walka. W obliczu zagłady dowództwo, na czele z kapitanem Langhornem, decyduje się na ucieczkę z garstką ochotników. Schronienie to nowa planeta i ostatni bastion ludzkości. Nowa cywilizacja musi całkowicie odrzucić cały dobytek kulturowy tworzony przez ludzkość Starej Ziemi.

Bardzo szybko jednak natura ludzka zaczyna upominać się o swoje. Nowej Ziemi grozi coś, co przewidywali nieliczni – wewnętrzne tarcia i spory o władzę. Ludzkość czeka na pojawienie się lokalnego Marcina Lutra, który zażąda reform, przeciwstawi się demonicznym planom Langerhorne’a i odda ludzkości skradzione jej dziedzictwa….

Tym, co na pewno rzuca się w oczy jest objętość powieści, bo pozycja liczy aż dziewięćset stron. Nim trafimy na Schronienie, autor serwuje nam porządną dawkę nowoczesności - ponad sto pierwszych stron to weberowa wizja przyszłości, przeładowana supernową technologią; awatary, myśląca sztuczna inteligencja, cyfrowy transfer osobowości, formatowanie matryc psychologicznych… Czyli jest to, na co wielbiciele opowieści SF czekają.

Akcja rozkręca się bardzo powoli. Weber daje dzięki temu możliwość czytelnikowi na porządną analizę i tworzenie obrazu Nowego Świata. W tym opasłym tomiszczu pełnym obszernych przemyśleń bohaterów znajdujemy również to, czym David Weber się fascynuje - fantastyczny obraz marynarki wojennej, gdyż losy bohaterów rozstrzygają się właśnie na pełnym morzu. Pozycja ta stanowi więc prawdziwy rarytas zarówno dla miłośników, jak i dla mniej wtajemniczonych tą tematyką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie jestem fanką SF i przyznam, że nie czytam tego typu literatury, ale recenzję czytałam z przyjemnością :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.