152281 miejsce

Rafael Nadal królem Monte Carlo

Hiszpan Rafael Nadal po zwycięstwie 6:3, 2:6, 6:1 nad Serbem Novakiem Djokovicem obronił tytuł mistrzowski w Monte Carlo. Przez 5 ostatnich lat "Rafa" nie znalazł swojego pogromcy w tym turnieju.

Rafael Nadal / Fot. EPA/CHRISTOPHE KARABAFinałowe spotkanie rozgrywanego w Monte Carlo turnieju z serii Masters zapowiadało się niezwykle ciekawie. Aktualnie najlepszy tenisista świata, był oczywiście faworytem finałowego pojedynku z Djokovicem. Serb jednak tanio skóry nie sprzedał i sympatycy tenisa byli świadkami ciekawego spotkania.

Nadal z Djokovicem grali już ze sobą 15 razy i tylko 4 z tych spotkań zakończyły się dla Serba pozytywnie, natomiast wszystkie 6 spotkań rozgrywanych na kortach ziemnych zwycięsko kończył Hiszpan.

Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z przewidywaniami i już w pierwszym gemie spotkania Nadal przełamał podanie Djokovica. Nie przeszkodziło to jednak Serbowi, który szybko stratę serwisu odrobił i byliśmy świadkami wyrównanego meczu. Niestety dla Novaka, od stanu 3:3 w pierwszej partii, zaczął się mylić coraz częściej i ostatecznie przegrał pierwszą partię 3:6.

W drugim secie nastąpił nieoczekiwany obrót akcji. To Djokovic był na korcie lepszym tenisistą, grał agresywniej, długo wytrzymywał wymiany z Hiszpanem i przestał popełniać proste błędy. Djokovic po świetnej grze w tym okresie meczu pewnie wygrał drugiego seta i losy spotkania w dalszym ciągu pozostawały kwestią otwartą.

Novak Djokovic. / Fot. EPA/CHRISTOPHE KARABAPoczątek trzeciej partii był równie udany dla Djokovica jak cały poprzedni set. W otwierającym gemie, przy serwisie Nadala, Djokovic miał 3 piłki na przełamanie serwisu Hiszpana, których jednak nie wykorzystał. Trwający 16 minut gem zwycięsko zakończył "Rafa" i to okazał się decydującym momentem tego spotkania. Później Djokovic zaczął mylić się seriami i spotkanie stało się jednostronne. Ostatecznie zwycięskiego seta, a także mecz 6:3, 2:6, 6:1 zakończył Rafael Nadal, odnosząc swój piąty z rzędu triumf na kortach w Monte Carlo.

Było to 34. turniejowe zwycięstwo Hiszpana i pod względem liczby triumfów Nadal dogonił Michaela Changa i zajmuje 15. miejsce w erze Open. Dla Djokovica to druga z rzędu porażka w finale turnieju Masters, wcześniej przegrał w Miami z Brytyjczykiem Andy Murrayem.

Turniej w Monte Carlo pokazał, że bardzo ciężko będzie komukolwiek wygrać w tym roku z Nadalem na kortach ziemnych i to Hiszpan będzie głównym kandydatem do zwycięstwa w wielkoszlemowym turnieju w Paryżu.