Facebook Google+ Twitter

Rafał A. Ziemkiewicz - "Walc stulecia"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-25 07:53

Od niedawna na sklepowych półkach można znaleźć reedycję jednej z najważniejszych książek z gatunku fantastyki socjologicznej- "Walc stulecia". To klasyk, obok którego żaden fan twórczości Rafała A. Ziemkiewicza nie może przejść obojętnie.

 / Fot. PromoWalc okazał się książką gęstą, bardzo dobrą i niewesołą… Ślady literackie są dość znamienne. Przypomina się nieco Czarodziejska góra, a w niej postać Naphty, Rok 1984 i pewnie Mistrz i Małgorzata...

Przypomniało mi się, jak Brzozowski ubolewał na przełomie stuleci nad „brakiem wielkiej epiki dziejów”. Gdyby nie zmogły go podejrzenia i gruźlica, gdyby pożył jeszcze odrobinę, to by się doczekał tej wielkiej epiki. Wiek dziewiętnasty rzeczywiście wdychał za wojną, uzasadniając to rozmaicie. Czytałem taki druczek Przybyszewskiego, „Tyrteusz”. Co on tam wypisuje, że mu ręka nie zadrżała! Wojna jest oczywiście pożądana, czysta, szlachetna, wspaniała, oczyszczająca społeczeństwo. Sto stron komplementów dla wojny. Ziemkiewicz musiał czytać wydawnictwa podobne − zresztą wszyscy je pisali, wielkiego Manna nie wyłączając.
Oczywiście, po publicyście prawicy trzeba się spodziewać wszystkiego najgorszego… A książka naprawdę dobra."
Piotr Kuncewicz: Przegląd Tygodniowy nr 30/1999

"Walc stulecia" był jedną z najbardziej radykalnych w literaturze lat 90. krytyk nowoczesności, oskarżającą ją, że w swoim antymetafizycznym impecie pozbawiła życie człowieka sensu i powagi, z demokracji uczyniła groteskę, a Zachód pozbawiła twórczego rozmachu. I to mimo swego zjednoczenia czy niezwykłego rozwoju techniki. Ta ostatnia jest w "Walcu stulecia" narzędziem ogłupiania ludzkości, wtrąca ją w rodzaj powtórnego barbarzyństwa. (...)
"Walc stulecia" czytany dzisiaj jest znacznie bardziej realistyczny niż kiedyś. I aktualny – nawet jeżeli zestarzała się cała technologiczna otoczka powieści. Aktualne pozostają ostrzeżenia przed budowaniem Europy bez krzyża. Aktualne pozostaje też wpisane w powieść pytanie o to, czy i jak możliwe jest życie w widmowym świecie przyszłości.
Maciej Urbanowski: Rzeczpospolita

wymiary: 125 x 195
liczba stron: 472
oprawa: miękka
seria: Bestsellery polskiej fantastyki
cena: 33.90

Wydawnictwo Fabryka Słów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.