Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7036 miejsce

Rafał Mohr: Wyleczmy się z hivokryzji

Rafał Mohr, aktor filmowy i teatralny, został jednym z ambasadorów kampanii społecznej „HIVokryzja. Wyleczmy się”.

Rafał Mohr / Fot. Agencja AlistaOdgrywając scenę pocałunku z Kasią – bohaterką kampanii zakażoną HIV - aktor przekonuje, że osoby seropozytywne należy traktować w taki sam sposób, jak osoby zdrowe.

- Jak widzicie, scena pocałunku zagrana z Kasią, nie różni się niczym od sceny zagranej z osobą niezakażoną – mówi aktor.

Rafał Mohr przyznaje, że jest dumny z faktu, iż mógł wziąć udział w kampanii na rzecz kształtowania właściwych postaw wobec osób zakażonych HIV i przyczynić się do poprawy ich sytuacji społecznej. Przypomina również sytuację z czasów, gdy był jeszcze uczniem szkoły podstawowej:

- W 1988 roku na zajęciach zwanych godziną wychowawczą usłyszeliśmy pytanie: Kto z Was podałby rękę osobie chorej na AIDS? Nie wiem czy to kwestia mojej odwagi, nieświadomości czy wręcz intuicji, ale byłem jedyną osobą w klasie, która podniosła rękę w odpowiedzi na to pytanie – mówi aktor. - Z perspektywy czasu wiem dlaczego tak zrobiłem. Wówczas to był początek mojej odpowiedzi. Koniec nastąpił parę dni temu, kiedy nagrywałem spot HIVokryzji – wyjaśnia.

Spot z udziałem Rafała Mohra jest kolejnym elementem zapoczątkowanej w lipcu kampanii „HIVokryzja. Wyleczmy się”. Kampania ma na celu kształtowanie właściwych postaw wobec HIV, opartych na aktualnej i rzetelnej wiedzy, a co za tym idzie obniżane poziomu lęku i eliminowanie uprzedzeń wobec osób zakażonych.

Autorzy kampanii przekonują, że prawdziwym problemem, jest nie tyle sama choroba, co stygmatyzacja społeczna i dyskryminacja, która towarzyszy zakażeniu. Panuje bowiem przekonanie, że choroba ta nie może dotyczyć przeciętnego Kowalskiego, ale trzeba sobie na nią „zasłużyć” robiąc w życiu coś niemoralnego.

- Bardzo istotny jest fakt, że obserwuje się ciągły wzrost nowych zakażeń stąd konieczne jest podjęcie działań przeciwko dyskryminacji i zmiana społecznego odbioru osób żyjących HIV – wyjaśnia Małgorzata Kruk, prezes Fundacji SPZ. - Głównym przesłaniem Kampanii jest pokazanie, że z HIV „łatwiej wrócić do zdrowia niż do społeczeństwa” oraz konfrontacja z hipokryzją panującą w obszarze postrzegania tej grupy osób – tłumaczy.

Czasem osobie zakażonej HIV nie chcemy nawet podać ręki. W spocie Rafał Mohr odgrywa scenę pocałunku, w której udowadnia, że HIV nie przenosi się przez ślinę.

Kampanię „HIVokryzja. Wyleczmy się” wspierają PlanetPR i Leo Burnett Group.

Spot z udziałem Rafała Mohra:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

/Kampania ma na celu kształtowanie właściwych postaw wobec HIV, opartych na aktualnej i rzetelnej wiedzy.../

Jeśli ma być oparta na "rzetelnej wiedzy", to należy, bez hipokryzji, stwierdzić, że zarażenie poprzez ślinę jest bardzo mało prawdopodobne, a nie, że niemożliwe.
To jest ta istotna różnica, która pozwala z jednego zakłamania nie wchodzić w następne.

Życie jest nieustannym ryzykiem. Na całe szczęście zresztą. Co nie stoi w sprzeczności z umiejętnością ważenia ryzyka. Samoloty czasem spadają, a ludzie do nich wchodzą. Głupi, nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.