Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10823 miejsce

Rafał Olbiński - Król plakatu operowego

Jednym z elementów powodzenia wszelkich projektów teatralnych jest plakat. Musi zwracać uwagę, intrygować, no i oczywiście ładnie się prezentować. Wszystkie te cechy złożone w całość układają się w jedno nazwisko - Rafał Olbiński.

plakat do "Cyrulika Sewilskiego" / Fot. Katarzyna Karaś"Rafał Olbiński udowadnia, że chociaż medium, jakim jest plakat, jest jedną nogą w przeszłości, jego druga noga jest mocno osadzona w teraźniejszości, jeśli nie w przyszłości" - tak o pracach Olbińskiego wypowiedział się Steve Heller, starszy dyrektor artystyczny New York Timesa.

Skromne początki

Rafał Olbiński (a właściwie Józef Rafał Feliks Chałupka, Olbińska to panieńskie nazwisko matki artysty) urodził się w Kielcach w 1943 roku (choć w dowodzie ma wpisany 1945 rok). Ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. W Polsce współpracował z redakcją "Jazz Forum", stworzył także okładki do płyt Krzysztofa Klenczona ("Powiedz stary gdzieś ty był") i zespołu Breakout ("Żagiel Ziemi").

Z szarej peerelowskiej rzeczywistości w 1981 roku wyemigrował do Stanów. Cztery lata później został wykładowcą w prestiżowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Za pierwsze zlecenie, okładkę dla pisma "Psychology Today", dostał 1000 dolarów. Dziś najbardziej znaczące gazety świata takie jak "Time", "New York Times" czy "Newsweek" proszą Olbińskiego o choćby kreskę.

Olbiński i opera

Artysta najbardziej znany jest z plakatów operowych. Pracował m.in. dla New York Opera, Cincinnati Opera, Opera Company w Filadelfii, Pacific Opera San Francisco czy Utah Opera. Stworzył też wiele projektów dla polskiej sceny operowej. Mariusz Treliński, obecnie chyba najpopularniejszy reżyser operowy w Polsce, to jemu zlecił stworzenie plakatu do "Króla Rogera" Szymanowskiego.

Choć Olbiński uważany jest za mistrza plakatu operowego, jego pierwsze spotkanie ze sztuką operową nie zwiastowało przyszłej fascynacji. W jednym z wywiadów artysta wyznał, że na "Halce", pierwszym przedstawieniu, na które pojechał wraz z klasą, umierał z nudów. Dopiero w Ameryce zmienił zdanie i docenił w pełni różnorodność form artystycznych, które mieszają się na operowej scenie.

Odrobina magii

Prezes Międzynarodowego Salonu Plakatu, Andre Parinaud tak mówi o pracach Olbińskiego: "Każdy rysunek Olbińskiego otwiera świat rozkoszy nowych odkryć. Sprawia, że płyniemy przez chmury, kwiaty i piękne kształty i wierzymy, że sami jesteśmy postaciami z baśni."

I właśnie takie są plakaty Olbińskiego. Surrealistyczne i bajkowe. Nieco dziecięce w formie (postacie są okrąglutkie i pozbawione detali) za to zupełnie dorosłe, jeśli chodzi o przekaz. Artysta posługuje się metaforami i skojarzeniami. Jego plakaty pobudzają wyobraźnię, intrygują i prowokują do myślenia. Pod względem estetycznym, choć zupełnie inne w charakterze, dorównują plakatom secesyjnym. Charakterystyczna kreska i ciekawa czcionka sprawiają, że są rozpoznawalne. Ulubionym motywem artysty jest kobieta, jak sam Olbiński przyznaje: "Kocham kobiety i one zdecydowanie częściej pojawiają się na moich obrazach. Są zazwyczaj piękniejsze i silniejsze od mężczyzn. Jestem przekonany, że kobiety rządzą tym światem". W Polsce projekty Olbińskiego cieszą się taką samą popularnością jak prace Siudmaka i Beksińskiego.

Jeden taki artysta

Olbiński ma na koncie tyle nagród, że trudno je nawet zliczyć. W 1994 roku artysta dostał międzynarodowego Oskara za najbardziej znaczący, niezapomniany plakat świata na "Prix Savignac" w Paryżu. Rok później jego projekt został wybrany jako oficjalna reklama akcji "Nowy Jork stolicą świata" przez grono jurorów z burmistrzem Rudolfem Giulianim na czele. Kolejny rok (1996) i kolejna znacząca nagroda. Stowarzyszenie Ilustratorów Nowojorskich przyznało Olbińskiemu prestiżową nagrodę Stephena Dohanosa za najlepszą pracę roku. W tym samym czasie Agencja Informacyjna Stanów Zjednoczonych zamówiła u niego plakat reklamujący 25-lecie Dnia Ziemi (swoją ofertę Amerykanie ponowili z okazji 30-lecia Dnia Ziemi). Jego wkład w sztukę współczesną docenili również Włosi (a dokładniej włoskie miasto Fondi) i w ręce Olbińskiego trafiła "Premio Divina Guilia". Nie wspominając już o złotych i srebrnych medalach przyznanych przez nowojorski Klub Dyrektorów Artystycznych. Prestiżowe nagrody przekładają się na liczne zamówienia publiczne i projekty komercyjne. Z usług artysty korzystają też linie lotnicze American Airlines i US Trust Bank.

Jego prace zdobią ściany Biblioteki Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Cornegi Fundation w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Suntory Muzeum w Osace, a także warszawskiego Muzeum Plakatu w Wilanowie. Plakaty grafika, kosztujące ciężkie pieniądze, trafiają do prywatnych kolekcji.

W 2005 roku niemiecki "Stern" w ramach swojej akcji "Nowa tęsknota za starymi wartościami" zastąpił stare siedem cnót (wiara, miłość, nadzieja, mądrość, umiarkowanie, wytrwałość i sprawiedliwość) nowymi: szczerość i prawość, sprawiedliwość, odpowiedzialność i poczucie obowiązku, szacunek i dobre obyczaje, współczucie i solidarność, odwaga cywilna, wierność i zaufanie. Do stworzenia metafizycznych przedstawień nowej siódemki zatrudniono mistrza metafory - Olbińskiego.

Innym ciekawym projektem z udziałem artysty były występy wokalistki Anny Szarmach połączone z projekcją jego prac. Jak sam Olbiński powiedział, zgodził się na taką współpracę bo "Ania śpiewa obrazami i to jest mi bliskie".

Oprócz grafiki i malarstwa Olbiński pisze również wiersze i opowiadania.

Ciekawostka na koniec

Olbiński jest autorem plakatu do wyborów Miss Świata 2006, które odbyły się w Polsce. Pierwotny projekt przedstawiał kobietę z syrenim ogonem huśtającą się na huśtawce. Syrenka była ubrana w top, jednak widać było jej jedną pierś. Owa pierś wzburzyła biuro promocji i rozwoju miasta. Plakat ocenzurowano. Goły biust ukryto pod szarfą Miss World.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) choć Mistrz jest tak wszechstronny, że wywaliłabym z tytułu ograniczające słówko "operowego"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.