Facebook Google+ Twitter

Rafał Ziemkiewicz poza "Rzeczpospolitą"?

Piotr Semka ogłosił niedawno zakończenie współpracy z konserwatywną gazetą Tomasza Wróblewskiego. Czy następny będzie Rafał Ziemkiewicz?

W ostatnim odcinku "Antysaloniku" Rafał Ziemkiewicz zasugerował, że następnego odcinka może już nie być. Przypomina się od razu historia z "Antysalonem", z tą różnicą, iż wtedy sprawa była jasna - Ziemkiewicz zapowiedział ostatni odcinek. Teraz fani autora "Michnikowszczyzny" wciąż mogą się łudzić. "Antysalon" cieszył się sporą popularnością, dlatego Ziemkiewicz postanowił kontynuować wydawanie programu na internetowej stronie "Rzeczpospolitej" pod zdrobnioną nazwą : " Antysalonik".

Po katastrofie smoleńskiej popularność prawicowych gazet ("Nasz Dziennik", "Uważam Rze", "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska") znacznie wzrosła, przewyższając w sprzedaży "Politykę", "Newsweek", a nawet pismo samego Tomasza Lisa - "Wprost". Właśnie w tym czasie doszło do organizacyjnych zmian w gazecie; nieoczekiwanie pojawił się nowy właściciel, w końcu nastąpiła zmiana zespołu redakcyjnego - ówczesny redaktor naczelny Paweł Lisicki został zastąpiony przez Tomasza Wróblewskiego.

"Rzeczpospolita" jako nieliczna z liczących się gazet prezentowała krytyczny stosunek do obecnej władzy.

Według Ziemkiewicza PO chce zamknąć usta nieposłusznym dziennikarzom:
"To, co w kraju normalnym byłoby wielkim biznesowym atutem, w III RP wręcz przeciwnie. Grono publicystów, które zgromadził w "Rzeczpospolitej" Paweł Lisicki, i które zapewniło sukces "Uważam Rze", czytelnika, po prostu, jak wieść niesie, doprowadza do pasji.

A to ma swoje konsekwencje, które delegaci ministra Grada do spółki "Presspublika" wielokrotnie tłumaczyli brytyjskiemu właścicielowi, zanim nie zdecydował się wreszcie odsprzedać swych udziałów innemu, zaakceptowanemu przez wspomnianego ministra inwestorowi: antyrządowa linia pisma odstrasza reklamodawców.

Czy to trudno zrozumieć? Na Białorusi, kiedy jeszcze wychodziły tam opozycyjne gazety, też nikt się w nich nie reklamował. Byłoby to oczywistym proszeniem się o nieszczęście. Chcecie mieć rano gości z CBA? Czterdzieści siedem kontroli w firmie? Kłopoty z urzędem skarbowym, gminnym, regulatorem waszej branży, prokuraturą, i, no, w ogóle, kłopoty? Zapraszamy do reklamy".

Ziemkiewicz słusznie zauważa, że czymś dziwnym jest zmiana zespołu w momencie, kiedy gazeta święci komercyjny triumf. Jeżeli tak jest, jak próbuje się nam wmówić, iż na rynku mediów komercyjnych najważniejsza jest sprzedaż oraz popularność, to w takim razie o co chodzi? Kiedy PO zdobyła władzę w mediach publicznych, natychmiast podziękowano za pracę dziennikarzom związanym z "Rzeczpospolitą" (Pospieszalskiemu, Wildsteinowi, Lichockiej). Teraz najprawdopodobniej wyrzuci się ich z samej "Rzeczpospolitej".

Dziennikarze próbowali protestować, ich spotkanie manifestacyjne zostało poprowadzone przez samego Pawła Kukiza, który głosował na Platformę Obywatelską. W takim razie pytaniem zasadniczym jest, czy obecna władza próbuje cenzurować dziennikarzy? Czy najbardziej krytyczni dziennikarze, do których zalicza się Ziemkiewicz, niedługo znajdą się poza "Rzeczpospolitą"?

Źrodło: Interia.pl; Rzeczpospolita.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

e
 • e
 • 02.11.2011 15:37

@ panie niby dziennikarzu , piszę ostatnią polemikę do artykułu firmowanym pana nazwiskiem. Proszę zadać sobie trudu i znaleźć choć jeden wpis poza regulaminem. Słowo użyte " reżim" stawia kropkę nad i kim pan jest .Oczekuje pan wpisów bezwzględnie akceptowanych przez pana , reszta to łajno. Tak jak wypowiedział się radny tak pan traktuje tu piszących "tych innych " Wolność mediów , wolnośc słowa nie polega na tym co pan tu prezentuje .Różnić się należy ale robi to pan w tak chamski , arogancki sposób aż wstyd. Biorę to na karb pana młodego wieku , braku ogłady , tolerancji i nieumiejętności wyrażania swoich racji. Życzę panu powodzenia na tym portalu - ale o tabliczkę będzie trudno. Interlokutorów nalezy szanować a nie obrażać . AHA , nie napisał pan nic o swoim wykształceniu w CV.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Red
 • Red
 • 02.11.2011 15:14

Panie Radku - szkoda czasu na dyskusje z tym niezarejestrowanym łajnem - e ela, elaszychlińska, levy, to łajno .Taka dyskusja to jałowa dyskusją.Oni Pana prowokują , wciągają w jałowy spór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Musisz był młodym człowiekiem , skoro nigdy się nie spotkałeś z personą, która byłą jednocześnie pisarzem i publicystą - podpowiem może , przecież to twój ulubiony Ziemkiewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kim jesteś e ? Kobietą, mężczyzną, formą pośrednią ? Ja w przeciwieństwie do ciebie nie chowam się jak tchórz i pisze pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jeżeli tak bardzo lubisz tarzać się w łajnie i obrażać innych to rób, to, ale się ujawnij. Z tego co wiem, to żeby być radnym PiS, trzeba się sporo napracować. Ale co ty możesz o tym wiedzieć. Tak, masz rację, jestem radnym - ale wolnego, niezależnego dziennikarstwa. Pewnie tego nie zrozumiesz, ale została dziennikarstwo nie polega na tym, aby powtarzać kłamstwa obecnego reżimu, ale odkrywanie prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@@
 • @@
 • 02.11.2011 14:39

PUDŁO

Komentarz został ukrytyrozwiń
@@
 • @@
 • 02.11.2011 14:37

@ e ,er, elaszychlińska - Twoje wpisy to poziom przedszkola!

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 02.11.2011 14:12

@ Pan Kowalski to taki radny PiS-u na Wiadomościach 24 ! PROWOKUJE PAN OSTRĄ BEZPRZEDMIOTOWĄ ......pisaninę

Komentarz został ukrytyrozwiń

O Smoleńsku , przede wszystkim

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 02.11.2011 08:39

Panie Kowalski o czym pan teraz pisze?
Chce pan napisać tekst o Smoleńsku, proszę bardzo!

W swoim profilu napisał pan:
''Krótko o mnie:

Dziennikarz, felietonista, publicysta, poeta , pisarz. Nie wyobrażam sobie życia bez sportu, muzyki oraz emocji.''
ja dodam: krawaty wiążę usuwam ciąże....bo widać potrafi i wie pan wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To, że większość funkcjonariuszy przyjęło rosyjski punkt widzenia, to znaczy, bez skrzynek,wraku, dowodów, stwierdzono że do katastrofy doszło z winy pilotów , to mnie wcale nie dziwi. Jednak polscy dziennikarze mają dogłębnie zbadać dogłębnie sprawę katastrofy, w której ginie polski prezydent na terytorium obcego mocarstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.