Facebook Google+ Twitter

"Raj Eskimosów" rajem dla widzów

Dobiegły końca Ostrowieckie Prezentacje Teatralne zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na finał widzowie zostali zaproszeni na "Audiencję III, czyli raj Eskimosów" Bogusława Schaeffera w reżyserii Bogusława Semiotuka. Spektakl firmuje Teatr Niepotrzebny.

Utwory dramatyczne Bogusława Schaeffera (m.in. "Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego", "Kaczo", "Tutam") trudno nazwać intelektualną ucztą. W przypływie złego humoru nazywam je na własny użytek pseudo intelektualnym bełkotem, a w najlepszym przypadku testem inteligencji dla widza. A to dlatego, że ogromną przyjemnością jest odkrywanie inspiracji literackich autora (od Szekspira po Witkacego), śledzenie skojarzeń i wnikliwych obserwacji zawartych w tekstach tego muzyka i dramaturga, a prywatnie ogromnie sympatycznego człowieka. Można się wykrzywiać na pewną miałkość filozoficzną i nieskomplikowaną fabułę (czasem jej pozorny brak) sztuk Schaeffera - nie inaczej jest w "Audiencji III, czyli raju Eskimosów".

trochę seksu, trochę nudy... O spektaklu "Seks nocy letniej"

Marcel Wiercichowski w "Audiencji III". / Fot. Krzysztof KrzakSkłada się ona z kilku scen przedstawiających spotkanie kobiety i mężczyzny, jak to zwykle u tego autora - artystów: pianistki i wiolonczelisty. Przez blisko dwie godziny obserwujemy ich wzajemne relacje w różnych konfiguracjach: profesor - studentka (nie grzesząca intelektem), aktor - zafascynowana nim teatromanka, uzdrowiskowy lowelas - spragniona uczucia kuracjuszka i wiele innych. A wszystko zaczyna się, jakże by inaczej, od muzyki, a dokładniej od wymuszonego pęknięciem struny wykładu na temat twórczości kompozytorskiej ... Bogusława Schaeffera (świetny autoironiczny wątek!) Poważne dywagacje na temat sztuki szybko ustępują miejsca opowieściom o kobietach, mężczyznach, miłości, życiu i nieosiągalnym raju, który istnieje w kraju Eskimosów. Banał okraszony stwierdzeniami, że człowiek jest zagadką i okrzykami typu: "Milcz, kiedy do mnie mówisz". Co zatem sprawia, że "Audiencję III ...", podobnie jak wszystkie sztuki Bogusława Schaeffera ogląda się z tak ogromną przyjemnością, zadowoleniem, a przy okazji niejako wyśmienicie się bawiąc?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Karolina Majewska
  • Karolina Majewska
  • 23.03.2011 22:51

Byłam, widziałam, świetny spektakl, doskonałe aktorstwo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.